Marketteki Domates Neden Tatsız?

Biliyorsunuz yeryüzündeki hiçbir domates hormonsuz yetiştirilmiş tarla domatesi kadar lezzetli olamaz (türü de önemli tabi). Bu domatesler o kadar lezzetli olur ki üzerine az tuz ekeleyip tek başına löpür löpür, damlata damlata yiyebilirsiniz.

Bir de marketlerde satılan, hepsi neredeyse kusursuz bir yuvarlaklık ve sertlikle servis edilen domatesler vardır. Bu domatesler tarla domateslerine göre gerçekten tatsızdırlar. İşte bu sorun bilim adamlarının da dikkatini çekmiş olacak ki Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın Sebze Genomu Araştırma Projesi ile detaylı bir inceleme yapılmış.

Konu Yalnızca Hormonlarla Alakalı Değil!

Lezzetli olduğu düşünülen ve görece ilkel olduğu varsayılan bir domates türü var. Uluslararası bir araştırma ekibi dünyanın farklı yerlerinden 725 domates türünü bu ilkel domates ile karşılaştırmış ve saşırtıcı bir gerçekle karşılaşmış: Piyasadaki domateslerin %93’ü bugün 5000 civarı genini kaybetmiş durumdaymış.

Ancak sevindirici bir haber de var. Domateslerdeki hangi genlerin virüslerle savaştığını hangi genlerin lezzet verdiğini de araştırmaya başlayan ekip, sorun bulunduğuna göre artık çözümün de olanaklı olduğunu yeni üretilecek domateslere kaybolan genlerin tekrar yüklenebileceğini düşünmekte.

EN LEZZETLİ DOMATES

Yeri gelmişken. Yaşamımda yediğim en lezzetli domatesi ecemsiralines’in Fethiye Çalış’daki evinde yediğimi de belirtmek isterim. Yani tek başına tuz ekilip yenilebilecek muazzam bir domatesti. Hala her domates yediğimde ya da salatanın üzerine peynir eklediğimde o domatesi anımsarım. Öyle damak tadım için deli olduğun ayırt ettiğim yok ama iyisi ne kadar fark ediyor adamın yaşam standardını ne kadar üste çıkarıyor iyiynce anlıyor insan sevgili okur.

Buradan ecemsiralines’e sevgilerimi iletiyor Fethiye’deki evinin balkonundan çektiği fotoğrafları Maiotik’te yayımlasın da görelim demek istiyorum.

Yorum yaz!