Market Domatesleri Neden Tatsız?

Biliyorsunuz yeryüzündeki hiçbir domates hormonsuz yetiştirilmiş tarla domatesi kadar lezzetli olamaz (türü de önemli tabi). Bu domatesler o kadar lezzetli olur ki üzerine az tuz ekeleyip tek başına löpür löpür, damlata damlata yiyebilirsiniz.

Bir de marketlerde satılan, hepsi neredeyse kusursuz bir yuvarlaklık ve sertlikle servis edilen domatesler vardır. Bu domatesler tarla domateslerine göre gerçekten tatsızdırlar. İşte bu sorun bilim adamlarının da dikkatini çekmiş olacak ki Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın Sebze Genomu Araştırma Projesi ile detaylı bir inceleme yapılmış.

Konu Yalnızca Hormonlarla Alakalı Değil!

Lezzetli olduğu düşünülen ve görece ilkel olduğu varsayılan bir domates türü var. Uluslararası bir araştırma ekibi dünyanın farklı yerlerinden 725 domates türünü bu ilkel domates ile karşılaştırmış ve saşırtıcı bir gerçekle karşılaşmış: Piyasadaki domateslerin %93’ü bugün 5000 civarı genini kaybetmiş durumdaymış.

Ancak sevindirici bir haber de var. Domateslerdeki hangi genlerin virüslerle savaştığını hangi genlerin lezzet verdiğini de araştırmaya başlayan ekip, sorun bulunduğuna göre artık çözümün de olanaklı olduğunu yeni üretilecek domateslere kaybolan genlerin tekrar yüklenebileceğini düşünmekte.

Yorum Yap!

Lütfen yorum bırakın!
Adınız