Linux Nasıl Ortaya Çıktı?

25 Ağustos 1991’de Finlandiyalı öğrenci Linus Benedict Torvalds bir forumda hobi olarak bir işletim sistemi kodlamaya başladığını ve insanların önerisi olup olmadığını soruyor. Linux işte aşağıdaki yazışmalarla ortaya çıkıyor.

Ben bu forum içeriğini teknik terimlerden arınmış, özetlemeli bir yaklaşımla çevirdim. Merak eden için orijinal içeriğin bağlantısı burada. Görselini de içeriğe ekleyeceğim zaten.

“Herkese merhaba,

Nisan ayından beri bir işletim sistemi üzerinde çalışıyorum (sadece hobi olarak, büyük ve profesyonel bir şey değil).

Şu an hazır. İndirip kuranların, düşüncelerini almak ve insanların en çok hangi özellikleri talep ettiğini duymayı çok isterim.”

O günden bugüne Linux açık kaynak kodlu muazzam bir işletim sistemi oluyor işte. Ben böyle hobi olarak başlayıp işe dönüşen projelere bayılıyorum sevgili okur bana daha gerçek, amatör ruhla yapılmış ve güçlü işler gibi geliyorlar.

Linux Nasıl Ortaya Çıktı? | Linuxun Ortaya ÇıkışıUmarım bizim hobi olarak başladığımız ve maddi beklentilerden uzak içerik girdiğimiz Maiotik de bir gün işe dönüşür. Bazen inancım kalmıyor ama sonra bir biçimde tekrar motive oluyorum. hem hiç ziyaretçi almasa da bu işi yapmaya devam edeceğim sanırım. Kişisel bir arşivim ve geride bıraktığım bir şey oluyor. Gurur duyarak gösterebileceğim bir iş kimi zaman.

Gerçi SEO’ya uygun olması amacıyla toparladığım birkaç yazıda ufak tefek hatalar vardır belki ama uzun soluklu bir iş bu onları da düzeltirim. Hadi bakalım.

Kendine iyi bak.

Yorum yaz!