Lada Vega Kadranında Tetris Oynamak

Lada Vega … Ortaokul, lise ve üniversite yıllarımı Niğde’de geçirdim. O yıllar bu küçük anadolu kentinde hiç kitapçı yoktu. Bütün kitap alışverişimizi Bahattin Abi diye bildiğimiz küçük sahafla gerçekleştiriyorduk. Bahattin Abi’de modern edebiyat ürünleri vardı, yok değildi ama ekseriyetle Rus klasikleri ve KPSS Hazırlık kitapları mevcuttu. Gene de etrafı dershaneler ve dağlarla çevrili bu kentin kafası çalışan gençlerinin tamamı entelektüel gelişimini Bahattin Abi’ye borçluydu.

Tolstoy’la tanışmam, neredeyse bütün kitaplarını hatmetmem, Dostoyevski, Soljenitsin, Turgenyev…  Rus klasiklerine merak salmam da Bahattin Abi sayesinde bu yıllara rastladı. Lise yıllarımda arkadaşlarım sevişgenlikte sınır tanımaz ve popüler romanlar okurken ben imkansızlıktan Rus klasikleri okumuştum sevgili okur.

Bütün dünya insanları birbirlerine benzer ama Ruslarla Türklerin diğer milletlere göre birbirine daha çok benzediğini keşfetmem de bu yıllara rastlıyor. İki millet de politik olarak benzer reaksiyonlar gösteriyordu mesela. Her iki milletin de postmodern bir iktidar eğilimi vardı. Ruslar çarlık dönemine öykünen Putin’i başa getirirken; Türkler ise Osmanlı dönemine öykünen Erdoğan’ı başa getiriyordu. İki millet de romantik tepkiler vermekte ve aşırılıkta diğer dünya milletlerinden farklı bir yerde konumlanıyordu. Yıllar ilerledikçe başka benzerlikler de keşfettim. Gündelik hayatta daha bariz örnekler vardı: Söz gelimi Ruslar da Türkler de uzun yıllar internet paylaşımlarını warez(crack’li uygulamalar) üzerinden tanımlıyorlardı.

Tabi Rusların bir devrim yapmış, çiğnemiş, öğütmüş ve tükürmüş olması devamında özellikle Putin’le yükselişleri onların dünyadaki elini bizden biraz daha fazla güçlendirdi. Bizden yıllar önce kendi tır markalarına, araba şirketlerine sahiptiler mesela. Hatta bu videonun konusu olan Lada Vega arabada yapılan iş de bu yerliliğin ispatı niteliğinde. Biz bir süre sonra warezi kısmen engelledik ama Ruslar yardırmaya devam etti. Bir uygulamanın malum ortamlara düşüşü ilk olarak Rusya’da oluyordu. Warner Bros’un dava açtığı efsane Rus blogları biliyorum. Rus oyun yapım şirketlerinin mühendislerini biliyorum ve bu kafanın son ürünü olarak da videodaki işi paylaşıyorum işte sevgili okur. Adamların hayatı cracklemek üzerine kurulu.

NOT

Lada Vega yeni modeli Vesta’nın yılan hikayesine dönen Türkiye’ye gelme olayı ve yerli otomobil üzerine başka bir yazıyla daha tekrar karşınızda olacağım.

Yorum yaz!