Kurabiye Şekilleri

Kurabiye şekilleri… İnstagram’da bir hanım abla panda biçiminde yemek için fazla sevimli panda kurabiyeler yapmaya başlamış. Her hayvanı sevimli bir forma kavuşturan abla şimdiden 5000 takipçiye sahip. Eğer siz de Toronto civarında falan yaşıyorsanız özel mesaj atıp istediğiniz hayvandan kurabiyeyi adresinize kargo isteyebiliyormuşunuz.

Siz Toronto civarında yaşamıyorsunuz. Biz de bu girdiyi niye girdik onu bilmiyoruz. Bağlantı ve fotoğraflar aşağıda fikir alırsın sevgili okur. Bayılıyoruz böyle galerilere.

Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 1 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 6 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 12 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 15 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 17 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 18 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 21 1 Kurabiye Şekilleri | cute panda macaroons melly eats world 23 1

KPSS’ye hazırlanırken dershanede bir kız vardı. Çok ustaydı şeker hamuru işinde. Tarih öğretmeninin doğum gününde birebir tarih öğretmeninin kendisini yapmıştı şeker hamurundan yani benziyor demiyorum sevgili okurlar. Birebir aynısını yapmıştı kız. Bu kadar yetenekli olmasına rağmen ne demeye KPSS’ye giriyordu anlamıyordum. Hoş artık anlıyorum. Bu ülkede yeteneklerinden önce peşinden koşman gereken onlarca şey var. Geçinmek için para kazanmak gibi.

PASTA HAMURU

Dolayısıyla pasta hamuru konusunda o kadar yetenekli bir insan bile kamusal ortalamaya mahkum oluyor ve yaşamı boyunca aslında o kadar da keyif almadığı işine gidip geliyordu. Halbuki bu kızın pasta yaptığını düşünsenize dünya ne kadar özenli bir yere dönüşür kendisi ne kadar mutlu bir insana dönüşür. Bu yüzden bazı duygulal durumlarımızın bizim kişisel tercihlerimizle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Hayır kadersel bir durumdan söz etmiyorum. Ama kimilerimizin mutsuzluğunun sebebi kendilerinden çok daha büyük toplumsal bir sorunla ilgili.

Mutluluğumuz, mutsuzluğumuz kişisel seçimlerimizden çok daha büyük şeylere bağlı. Gelir düzeyinin refah seviyesinin arttığı ülkelerdeki mutluluk indekslerinin yüksek sonuçlar vermesinin sebebi de bu. Yani yalnızca para olmasıyla ilgili bir durum değil bu. Topyekün, eğitim, dilediğin mesleği yapmak, adalet duygunun örselenmemesi gibi durumlarla ilgili.

Peki bu yetenekli insanlar kamusal ortalamaya düşürüldüğü zaman ne oluyor. Bir ülkenin en önemli insanları İlber Ortaylı’nın da son kitabında dediği üzere elitlerdir. Ancak buradaki elitler zenginler bir sınıfa mensup olanlar değil. İşini en iyi yapanlar. Eğer siz bir işte çok iyi olanının elinden o işi alır ve ona söz gelimi öğretmenlik yaptırırsanız bir elitinizi kaybetmiş olursunuz. Ülkelere katma değer sağlayanlar bu işinde elit olan insanlardır.

Yorum yaz!