Koyu Antoloji, Renkli Geçmiş

Koyu Antoloji… Yaşlıların hatıralarını anlatışlarına bayılırım. Hele bir de yaşamlarından genel anlamda memnunlarsa gözlerindeki ifade çok şey anlatır. Teoman’ın albümündeki sesi bana bu ifadeyi hatırlattı. Kendisinden ve şarkılarından memnun, dün söylediklerini bu gün başka duygularla söylüyor. Bu kendisiyle ilgili olan tarafı tabi, büyük anlamda karanlık. Biz gelelim bizim tarafımıza. Ben kendimi anlatayım sizin ki size kalsın. Herkes gibi Teoman’la kaç yaşımda tanıştığımı hatırlamıyorum. Bazılarıyla sonradan tanışıyoruz. Söz gelimi Bb King. Hayatımın bir döneminde yeni bir insandı benim için Türkiyeli olduğumdandır Bb King benim dünyama sonradan girdi, fakat ben Teoman’ın olduğu dünyaya geldim. Abarttığımı sanmayın böyle bir dolu insan var. Teoman çoğunun her yaşında hissedeceği bin türlü duyguyu sanki önceden yaşayıp en güzel formuyla bize sundu. Tam da bu yüzden onun olduğu dünyaya doğduk.

Teoman bu perdede bir insan. Öldükten sonra asla unutulmayacak. Herkes için tanıdık birisi olarak kalacak. Torunlarımızın onu dinlediğini gördüğümüzde ufak bir gülümsemeyle bakacağız, şarkıya eşlik edeceğiz hatta. Teoman’ı bu denli güçlü yapan da özgünlüğü, kıyısından köşesinden hayatlarımıza dokunan şarkıları. İşte bu albüm o şarkıların en çarpıcıları. Teoman’ın bütün albümlerinin fragmanı.

Albüm hakkında bir kaç küçük detayı aktarayım. Teoman’ı anlatan 26 eski şarkısı farklı yorumlarıyla karşımızda. Kendisinin de dediği gibi yazma tarzını ortaya koyan şarkılar. Şarkılar çok yumuşak söylenmiş eski şarkılarında ki yükseklik yok. Sanki arkadaşlarıyla odanıza gelmiş laf arasında şarkısını söylüyor gibi. Çok profesyonel ses ekibiyle çalışmış. O yanınızda şarkı söylüyor hissi galiba bu adamların marifeti. Hayali evde ve gözler kapalı dinlenmesiymiş kırmayın adamı.

Fazla söze gerek yok sevgili okur Teoman’ın size anlatacağı bir yığın anısı var!

EDİTÖRÜN NOTU: Bütün gençliğim bu adamla geçti benim sevgili okur. Hayranlık mefhumunu sevmem ama Teoman’la tanışmak isterdim. Şurada ilk konserine gittiğimde hissettiklerimi uzun uzun yazmıştım.

Yorum yaz!