Köylü Ekrem

Köylü Ekrem : “Ne zaman doğduğumun, nerede, kaç yaşında olduğumun birilerini pek ilgilendirdiğini düşünmüyorum. 40 yaşında doğduğumu hissediyorum. Şimdi de çocukluğuma doğru büyüdüğümü… 

Ve kesinlikle çocuk olarak öleceğimi söyleyebilirim.”

Diye başlıyor ünvanları reddeden ve sonunda doğaya dönen Köylü Ekrem. Sistemin ona verdiği kağıdı, parayı, payeyi terk eden cesur, güçlü adam.

Yıllar önce Mahmut’tan görmüştüm aklıma kazınmıştı bu video. Bir tesadüf eseri  tekrar karşılaştım. Ben susayım Ekrem Abi konuşsun sevgili okur. Böyle berbat gazete yazarı gibi Meriç gibi bir üslup takınmakta istemiyorum ama ne diyeceğimi bilemiyorum.

Buyurun beraber izleyelim.

Köylü Ekrem bizim gibi yaşamını illüzyonlarla doldurmuyor sevgili okur. Eve gelince ses olsun diye televizyonu açmıyor. Oturuyor düşünüyor. Binlerce yıldır kadim uygarlıklardan beri kafa yorulan şeylere kafa yoruyor bizim artık unuttuğumuz ancak aslında bin yıldır tartışılagelen düşünsel kavgalarla bir yer seçmeye ya da bir yanıt kurmaya çalışıyor. Nitekim yanıtını kurmuş ve kendini tamamlamış bir insan var karşımızda.

Yayın kalitesinden anladığımıza göre video eski. Acaba şimdi nerededir? Ne yapıyordur? Aslında bir ara arayıp dökmeli bakmalı nerede olduğuna sağ mı öldü mü? Neler yapıyor? Şu anki yaşamı nasıl? Harika bir belgesel konusu olur. Bakmak azım. BBC Earth yapıyor buna benzer şeyler. Bir insanın bir dönemini anlatan bir belgesel yapmışlar söz gelimi 10 – 20 yıl sonra tekrar gidiyorlar. Ne oldu yaşamında ne değişti diye bakıyorlar. Ben Fogel’dı sanırım tek başına dünyadan uzakta yaşayan insanlarla gidip ropörtajlar yapıyor ve onların yaşamını bir süre yanlarında kalarak deneyimliyordu. Ancak bu yalnızca bu program türüne özgü bir şey değil. Avrupa televizyonlarında sık yapılan bir program türü.

Şöyle iyi bir gazeteci ya da doktora yapan bir iletişim fakültesi öğrencisi dişe dokunur bir şeyler yapsa da tekrar bulsa ya Köylü Ekrem’i.

Yorum yaz!