Kayseri Yeşilhisar

Merhaba sayın okuyucu, Çok zamandır elimiz klavyeye dokunmaz olmuştu. Sonunda yaz bitip hayatımızın olağan akışına girmesiyle aranıza döndüm.  Son birkaç ayda çok yer gezme imkanım oldu. Üç bölgede onlarca yer gezdim. Daha önce de buna benzer birkaç girdim olmuştu. Son aylarda gezdiğim önemli duraklardan biri de Kayseri Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı Kasabası oldu. Esasen adı geçen kasaba muazzam derecede ihtişamlı filan değil. Ama gelin bu kendini Evliya Çelebi zanneden elemanın gözlemlerine bir bakalım. Bu arada

Soğanlı Kasabası, Kayseri il merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta. İlçe merkezine ise 15 km kadar uzaklıkta. Soğanlı Kasabasına giderken doğa size deresiyle, kuş cıvıltılarıyla yol boyunca eşlik etmekte. Biz yağmurlu bir ağustos günü ziyaret ettik bu şirin beldeyi. Kasabanın geçmişi Romalılara kadar uzanmakta. Kapadokya bölgesinin bir ucu olan bu yerleşim beldesi, yörenin önemli hristiyanlık merkezi olmuş. Kayaların oyulmasıyla yapılmış onlarca kilise bulunmakta. Yılanlı kilise, Kubbeli kilise örneklerden yalnızca aklımda kalanları.

Ama gelin görün ki bu kiliselerin bir kısmı harap durumda. İnsanımız çeşitli yakıştırmalarla mağara duvarlarında yer alan motiflere kasıtlı şekilde zarar vermiş. Halen her tarafında define aranmakla meşgul olunan bu yöre hakkında, Yılanlı kilisenin yanında yer alan işletmeci bir abimizle de konuşma fırsatımız oldu. Kendisi daha önce turlarla onlarca turist geldiğini anlattı. Oysa bizim gittiğimiz gün yalnızca üç defa ziyaret edilmiş ki sonuncu grup bizdik ve ikindi üzeri oradaydık. Son iki yıldır durumun böyle olduğunu, gelen turist sayısının bazı haftalar bir elin parmağını geçmediğini öğrendik. Kendisinin eskiden Soğanlı muhtarı olduğunu söyleyen abimiz sürekli tanıtım için çeşitli şehirlere gittiğini anlattı. Söz gelimi yörenin kadınları tarafından yapılan bez bebekler kasabada ekonomik anlamda da önemli bir  yere sahipmiş- tabi eskiden.

SOĞANLI KASABASI

Kayseri Yeşilhisar gezimizden yalnızca iki hafta kadar sonra da Aksaray’ın Saratlı kasabasına bir arkadaşı ziyarete gittim. Bu kasabada da yüzyıllar öncesinden kalma bir yer altı şehri yer almakta. 5 ila 7 katlı olan bu yer altı şehri için de aynı durumu ifade etmişti arkadaşım. Eskiden Nevşehir’e gelen turist kafileleri tarafından gün içinde defalarca ziyaret edilen kasabaya artık gelen bir turist dahi yokmuş.

Her iki kasabada da aynı durumu görmüş olmak çok üzücü. Bu durumun sebepleri hakkında yorum yapmak lüzumu görmüyorum. Yabancı turist gelmeyebilir. Siyası veya başka birçok sebebi olabilir. Ama insanımızın ilgisini hiç çekmemesi, hatta yöre insanı tarafından tahrip edilmesi hor görülmesi çok üzücü. Onun dışında koruma altına alınmış olmaları bir nebze sevindirici.

Kayseri-Niğde yolundan geçecek olursanız bir saatinizi ayırıp gezin dostlar Kayseri Yeşilhisar Soğanlıyı. Bir bezbebek alın, tanesi on lira. Bir çayını için o muhtar Amcanın. Benden de selam edin. Ve ne olur deremize tepemize taşımıza toprağımıza ve miras kalan tarih dolu tüm eserlere sahip çıkın. Yaşlı bir İncesulu teyzemin dediğini not düşerek veda edeyim; “Elin gavuru taa bilmem nerelerden gelirdi bizimkiler içine abdest bozmaya giderlerdi. Şimdi ne gevur geliyor ne içine işeniyor..”

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 181020

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 181002

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 180619

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 180506

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 174349

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 174131

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 173855

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 173831

Kayseri Yeşilhisar | IMG 20170804 173820

 

Yorum yaz!