Kaliforniya Evleri

Son birkaç yıldır ortaçağ desenlerini modern bir biçimle birleştirmek gibi bir akım var. Kaliforniya evleri bunun en güzel örneği konumunda. Postmodernliğin mimaride vücut bulmuş hali diyebiliriz. Bu tasarımlarda evin dış cephesi gri bir görünüme bürünürken bu durumun ev içinin gizliliğini artırdığını söylüyorlar. Turuncu renkli bir kapı ise iç mekanın ne kadar neşeli olduğunu anlatıyor.

İstiflenebilir kapılar kullanarak yaşam alanı artırılıyor. Mutfak ve yemek alanı gibi yerlerde mermer kullanılarak estetik bir görünüm elde ediliyor. Işık tercihleriyle ev içindeki yaşam sanatsal bir boyut kazanıyor.

Işık ve pencerelerin konumuna göre ayarlanmış iç dizaynla yatak odası ve banyo gibi yerlerde de sakinlik ve dinginlik sağlanıyor.

Bunun neresi ortaçağ onu da pek anlamadım ama demek ki mimari olarak var bir kuramsal temeli. Hepinizi öpüyorum.

Kaliforniya Evleri | Wooden shelf next to the staircase also doubles as a railing 1 Kaliforniya Evleri | Stunning marble kitchen island with an exteded dining space 1 Kaliforniya Evleri | Street facade of Oakland Residence by Knock Architecture and Design 1 Kaliforniya Evleri | Stackable folding doors connect the interior with rear yard 1 Kaliforniya Evleri | Small workspace in the bedroom corner with floating wooden shelves 1 Kaliforniya Evleri | Minimal bed frame in wood for the bedroom in gray 1 Kaliforniya Evleri | Kitchen and dining area of the home that flows into the rear yard 1 Kaliforniya Evleri | Gray kitchen with a stylish kitchen island that exudes marble sheen 1 Kaliforniya Evleri | Fabulous Moooi Random light and eliptical coffee table in marble for the living room 1 Kaliforniya Evleri | Dining table that is an extension of the marble kitchen island 1 Kaliforniya Evleri | Contemporary bathroom in gray and wood 1 Kaliforniya Evleri | Bright and colorful doors a hot trend 1

NOT: Yabancı ajanstan içerik alıp türkçeleştirme işine bu girdiyle beraber başlamış bulunuyoruz. Yazı yazmadığımız zamanlarda da elimiz boş kalmasın istedik sevgili okur. Ne diyon istemiyorsan yapmayalım.

ORTAÇAĞ EVİ DE NEDİR?

Valla ben ortaçağ falan anlamam benim bu Kaliforniya evlerinde gördüğüm şey minimalizm, sadelik ve huzur sevgili okur. Yemin ederim. Lüksünde şaşasında gözüm yok. Yüksek tavanlar, nefes alacak alanları var. Şimdi bakın Salgın döneminde kendi karantinamızı uyguluyoruz tamam ama şu evde bir karantina uygulamak ve bir de eşyalı 1+1’inizde. Mekan insan ruhunu biçimleyen en önemli şeylerden biri.

Sezdirmeden etkiler sizi, önemli değil önemli olan ne yaptığın, mekanların önemi yok her yerde kitap okuyabilir, bir şeyler üretebilir ve dinlenebilirsin diyebilirsin ama yanılırsın. Kaliforniya evleri bunun en güzel örneği. Romancılar bile romanlarını kurarken mekanlarını bir yerlere not ederler çünkü o mekanın bütün bir insan psikolojisi üzerinde etki ettiğini bilirler.

Karamsar romanlarda çok sık dış mekan kullanılmamasının sebebi budur. Mekan her şeyi etkiler. Bir de zaman tabi ama yazımızın konusu bu değil. Umarım bir gün bizim de köyün birinde ya da Mordoğan’da yaptırdığımız böyle zevk sahibi zarif bir evimiz olur.

Yani iki katlı küçük evlerde güzel ama böyle ahşap temalı olsa ve çok eşya olmasa hoş olur. Gene daldık düşlere bakalım. Allahtan düş kurmak bedava.

Kendinize iyi bakın. Kaliforniya’daki ev fiyatlarına bakmak için de şuradaki adresi kullanabilirsiniz.

Yorum yaz!