Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Yazının başlığı Kahramanmaraş Gezilecek Yerler çektiğimiz video ile bu başlığın uyumu bana sorarsanız önemli. Çünkü bir kenti yaşam alanı olarak tanımak için onun dinlenme ya da gezi alanlarına değil merkezine, caddesine, alışveriş merkezine, arka sokaklarına bakmak bana daha doğru geliyor. Gezmekteki amaç tabiki başka alışveriş merkezleri görmekten ve yemek yemekten ibaret değil; ancak gel gelelim yalnızca gezi yerlerinde dolanmak sa yaşam alanlarını görmeye engel.

Kısa Kahramanmaraş şehir içi turumuz yukarıdaki gibi. İyi seyirler sevgili okur. He bir daha gidersek bu sefer tekne turudur, baraj görüntüleridir başka bir yol deneriz ama ilk gidiş böyle.

SONRADAN GELEN DÜZENLEME

Görüyorum da üzerinden 2 yıl geçmiş bu videonun. İnsan anılarını böyle sık sık organize ederek biriktirmeli sanırım. Ne çok değişiklik olduğuna kendisi de şaşırıyor. O zamanlar da böyle düşünüyormuşum dediği ya da artık böyle değil ne saçmalamışım dediği onlarca şeyle karşılaşıyor ve kendini yeniden yeniden değerlendirebiliyor. Böylece kendine ilişkin farkındalığı artıyor. Zeytinli videosu var mesela burada onu izlediğimde de aynı şeyi düşündüm. Yarısı rezillikle geçen ilginç bir anıydı ama bugün bakınca değerli olduğunu düşünüyorum.

O zamanlar Gaziantep’in neredeyse dışında sayılabilecek Akkent’te oturuyordum ve Zekeriya Hocaya düzenli olarak havuz ve fitness aktiviteleri yapıyorduk. Antep’te kendimi yalnız hissettiğim zamanlardı ne kadar da güzel oldu. İnsanın gittikleri yerlerden insanlar biriktirerek ayrılması lazım.

Uzun yaşamın sırrı iyi insanlarla çıkılan uzun yolculuklarda saklı sanırım sevgili okur. Sezdiklerinizle bol bol uzun yolculuklara çıkmanız temennisiyle… Gerçi bir de insan birbirini yolda tanır derler. Birbirinizin garip huylarına tanık olup katlanamayadabilirsiniz. Bizim mesela Delihaydarefendi‘yle Ankara’da böyle ilginç bir anımız var. Kakamın gelmesi ve yapamamam hasebiyle huzursuz bir gün geçirmiştik kendisiyle. Buradan ona da selamlar. O geziden de fotoğraflar var ama böyle hareketli bir anı yok mesela. Halbuki önemliydi. Erdal Beşikçioğlu Devlet Tiyatroları’ndan henüz ayrılmamışken Bir Delinin Hatıra Defteri’ne gitmiştik. Keşke Üniversitedeyken daha fazla gezseydik.

Arada gene sağa sola gidip bütün KYK’yı tek günde yediğimiz anılarımız oldu ama yurt dışına falan çıksak da olurmuş. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler girdimiz de bu kadar.

Yorum yaz!