Kadınlar Günü Şiir Yazı

Kadınlar Günü Şiir Yazı … Kadın! Ne güzel şey sana bakmak seni sevmek. Ellerini tutup öpmek, göğsüne alıp bastırmak. Bakma biz arada üzüyoruz seni. Hatta aramızdan bazıları çıkıp o kökünden kopası elini sana kaldırma cüretinde bulunabiliyor.

Onu da geçtim seni aptal sebeplere sığınarak cinayete kurban eden şuursuzlar var aramızda. Bakma sen onlara bakma sen yıllık ölüm oranlarına.

Biliyorum. Ben burada bu güzellemeleri yaparken sen evinde şiddet görüyorsun. Biliyorum sen şu an üç kuruş para için o narin tenini kıllı göbekli bir adama bırakıyorsun. Biliyorum o taş kalpli boş beyinli baban seni süt parası alacağım diye seksen yaşında bir canlı cesede hizmetkar ettirmenin peşinde.

Ama kesme ümidini kadın. Oku mesela. Diren yaşamın sana direttiklerine. Hala bu erkek ırkının içinde sana yalnızca kadın olduğun için değer verecekler var. Ama asla muhtaç olma bize.

Ve benim kadınım. Kadınlar Günü Şiir Yazı dedik. Ömrümün tek sahibi yol arkadaşım. Geleceği seninle yaşayacak olmak benim için ne büyük heyecan ne büyük mutluluk. Seni bir ömür kalbimde taşıyacak ellerini bir an olsun bırakmayacağım. Senin sevgine muhtaç bu adamı hayatına alacak olmakla cenneti ona vermiş olacaksın. Dünya emekçi kadınlar günün kutlu olsun sevgilim.

KADIN

Kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir.
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran,
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
O benim kollarım, bacaklarım.
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim hayat arkadaşımdır.

Nazım HİKMET

NOT: Kadınlar Günü Şiir Yazı yazıldığında 8 Mart’tı sevgili okur. Maiotiği yeniden yapılandırırken tarihler biraz karışmış olabilir.

Yorum yaz!