Joan Baez Bir Dylan Yorumu

Bob Dylan, Nobel Edebiyat ödülüne aday gösterilmiş bir müzisyen. Şiir gibi şarkıları, toprak vatan ayırt etmeden hepimizi kucaklayan protest müziği… İlginç ne diyeyim ya böyle bir eli yağda bir eli balda afilli cümleler kuran uyuz tiplere benzemek istemiyorum ama nasıl anlatayım işte sevgimi, hayranlığımı. Joan Baez böyle bir yol denemiş bak bu hayranlığı anlatmak için.

Çok az müzisyene karşı besliyorum ben bu hissi. Bir geceyi tek bir şarkıyla geçirmenizi sağlayacak kadar sıradışı, size bir ömür eşlik edebilecek kadar iyi yürekli sanatçılar bunlar: Sokratis Malamas, Lorenzo Javanotti, Chris Isac, Leonard Cohen… Neyse bildiğimiz isimleri sayma mastürbasyonuna benzetmek istemiyorum bu girdiyi.

Favorilerim arasında dolaşırken yıllar önce listeme eklediğim harika bir yeniden yorumla karşılaştım. Gecenin anısına buyrun Joan Baez’in Bob Dylan yorumu.

Şarkının çevirsinin bir kısmını da burada paylaşayım:

Bir adamın katetmesi gereken ne kadar yol var
Ona erkek demeniz için
Evet ve kaç deniz aşmalı beyaz bir güvercin
kumlarda uyumadan önce
Evet ve top gülleleri kaç kez atılmalı.
Sonsuza dek yasaklanmadan önce
Cevap, dostum, rüzgarla geliyor
Cevap rüzgarda uçuyor…

JOAN BAEZ KİMDİR?

Metin için anahtar sözcüklerin arama hacimlerine bakarken gördüm ki bileni de var bu Joan Baez’in aylık bin ile on bin arasında bir aranma hacmi var ülkemizde. Kendisi şu an 79 yaşında. Amerikan folk müziğiyle uğraşıyor ve işini yapmaya devam ediyor. New York doğumlu sanatçının repertuarı John Lennon, Jacques Brell, McCartney, Johhny Cash gibi insanların esintileriyle kurulu.

Olanak bulsam bir kere kendisini canlı dinlemeye Amerika’ya gitmek isterim. Aklıma Tom Hanks’in oynadığı The Terminal’i getirdi bu düşünce. Orada da ölen babasının vasiyetini yerine getirmek üzere Amerikalı bir bluescudan imza almaya giden Karkozya’lı bi vatandaşın havalimanında hapsolmasını anlatan gerçek öyküden esilmiş sıradışı bir hikaye anlatılıyordu.

Neyse demem o ki Joan Baez fena değil. Spotify’da Youtube’da bolca bulabilirsiniz yapıtlarını. Çok hoş bir sadası var. Bir sonraki keşfimize kadar kendine iyi bak. Görüşmek üzere.

Burunlarınızdan öper hep iyi müzikler dinlemenizi salık veririm.

Yorum yaz!