Japonya’daki Bambu Ormanı

Japonya’daki Bambu Ormanı
5 (100%) 1

Fotoğrafta gördüğünüz yer, Japonya’nın Kyoto şehri yakınlarında bulunan Sagano Ormanı. Ormanın tamamı bambu ağaçlarından oluşuyor. Bambu, biz türk insanının yemek takımlarından ya da kafe isimlerinden tanıdığı bir ağaç. Bambu hakkında bilinmeyen şey ise atom bombasının bile yıkmayı başaramadığı bir ağaç olduğu. Dünyanın en sağlam en az yıpranan ağaç türlerinden biri bambu. Kalınlığı 60 – 80 santimetre arasında değişen bu ağaçların yüksekliği 30 metreyi dahi bulabiliyor.

Bizde olsa elli kere çekyat ya da yemek takımı fabrikasına hammadde olarak kullanacağımız bu ormana yol yapmaya dahi kıyamamış Japonlar. Turizme açmak için dahi sadece 500 metrelik bir yürüyüş parkuru yapmışlar.

He bi de bu bambuların arasında gelen rüzgar sesinin çok hoş bir tınısı varmış. Bir gün gidip görmek kısmet olur nan umarım.

He bizde yok mu? diye soran olursa var. Cennet ülke lafı boşa değil. Karaağaç var mesela benim bildiğim böyle mis gibi parkurlu markurlu.

Öpüyorum.

Bir yorum “Japonya’daki Bambu Ormanı

  • 17/10/2017 at 23:53
    Bağlantı

    Uzun yıllar yürüdüm Karaağaç’ta. Gerçekten çok güzel ve sakin bir yerdi. Gel gelelim fotoğraflardaki kadar bakımlı değildi.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir