Japonya’daki Bambu Ormanı

Bambu Ormanı… Fotoğrafta gördüğünüz yer, Japonya’nın Kyoto şehri yakınlarında bulunan Sagano Ormanı. Ormanın tamamı bambu ağaçlarından oluşuyor. Bambu, biz Türk insanının yemek takımlarından ya da kafe isimlerinden tanıdığı bir ağaç. Bambu hakkında bilinmeyen şey ise atom bombasının bile yıkmayı başaramadığı bir ağaç olduğu. Dünyanın en sağlam en az yıpranan ağaç türlerinden biri bambu. Kalınlığı 60 – 80 santimetre arasında değişen bu ağaçların yüksekliği 30 metreyi dahi bulabiliyor.

Bizde olsa elli kere çekyat ya da yemek takımı fabrikasına hammadde olarak kullanacağımız bu Bambu Ormanı üzerine yol yapmaya dahi kıyamamış Japonlar. Turizme açmak için dahi sadece 500 metrelik bir yürüyüş parkuru yapmışlar.

He bir de bu bambu ormanı içinde bambuların arasında gelen rüzgar sesinin çok hoş bir tınısı varmış. Bir gün gidip görmek kısmet olur nan umarım.

He bizde yok mu? diye soran olursa var. Cennet ülke lafı boşa değil. Karaağaç var mesela benim bildiğim böyle mis gibi parkurlu markurlu.

Japonya'daki Bambu Ormanı | Sagano Bambu Ormani Japonya Japonya'daki Bambu Ormanı | Bambu Ormanı Işıklı Japonya'daki Bambu Ormanı | Bambu Ormanı Gece Japonya'daki Bambu Ormanı | Bambu Ormanı Filtreli Japonya'daki Bambu Ormanı | Bambu Ormanı 3 Japonya'daki Bambu Ormanı | Bambu Ormanı 1

DÜNYAYI GEZMEK

Daha önce heveslenmiiş ve ekranın karşısından kalkamamış bir insan olarak daha önce çok yazdım bu konuyla ilgili. Öyle parasız gezmenin çok olanaklı olmadığını, kimi insanlarının konforuna düşkün olduklarını konforun elbette yeni deneyimler için feda edilebileceğini ama bir sınır olduğunu uzun süre yazdım.

Yalnız şöyle bir şey fark ettim ben sanırım yolculuk yapmaktan çok düşünü kurmayı seviyorum. Çünkü söz gelimi bu salgın döneminde anladım ki artık baktığımız bu bambu ormanı için dahi seyehat edemeyeceğiz ya bir süre. İşte o beni biraz mutsuz ediyor. Ben bu galerileri hep bir gün görebilirim belki yerini öğrendim artık bak kaydettim buraya. Hakkında yazı da var zor olmaz gelecekte gitmek diye yazıyordum. Ancak şimdi dünyayı gezmek virüs salgınları yüzünden olanaksız hale geldi. Başka bir ülkeye gidip gezmek gelmek ilk defa havalı bir şey değil artık. Gerçi doların 7 liraya yaklaştığı şu günlerde gitsek de nasıl gezeceğiz onu da bilemiyorum ama bu konudaki görüşlerim bunlar işte sevgili okur. Yeni bir metinde görüşene dek kendine iyi bak.

Yorum yaz!