Japonya’da Yalnız Yemek Yiyen İnsanlar İçin Açılan Moomin Cafe

CNN’de yayımlanan bir haberle dünyanın tanıdığı Japonya’daki Moomin Cafe, yaratıcı bir girişimin ürünü. Japon ve Avrupa medyasında yalnızlık karşıtı duruşuyla viral haline gelen Moomin Cafe hakkında Türkçe bir içeriğe rastlamak oldukça zor. Böyle bir haberi bizim medya nasıl atladı şaşkınım. Tokyo’daki kafenin içinde çekilen fotoğraflar bile tek başına viral adayı. Ancak Japonya’da Moomin Kafe gibi bir girişimin açılması Japon kültürüyle de yakından ilgili tabi.

Daha önce kısaca Japon tarihinden söz eden ve Japonya’nın obeziteye karşı açtığı savaşı kazanan nadir ülkelerden olduğunu anlatan bir girdi yayımlamıştım. Mütevazi yaşam biçimleri, yalnızlıkları, eğitim sistemleri, etik ilkeleri ve hatta çizgi filmlerinin farklarıyla bile neredeyse bütün dünyada disiplinli, dürüst ve çalışkan biliniyor bu insanlar. Gündelik yaşamları dünyanın geri kalanından farklı olduğu için de bu farklardan söz eden içerikler oldukça yaygın. İnsanlar da bu medeniyete ilişkin sıra dışı bilgileri okumayı seviyorlar.

Japonya'da Yalnız Yemek Yiyen İnsanlar İçin Açılan Moomin Cafe | Moomin Cafe

Son yirmi yıldır her ne kadar kapitalizmin etkisi altında küçük bir Amerika gibi ilerliyor olsa da sonunda bir Amerika’ya dönüşmesi kültürel kodları itibariyle olanaksız olan Japonlar’ın ruh sıkıntıları da dünyanın geri kalanına pek benzemiyor.

Japonların Yalnızlığı ve Moomin Cafe

Söz gelimi hikikomorilik o topraklardan çıkma bir kavram. Bilgisayarının başından kalkmayan asosyal ve yalnız bireyleri nitelemek için kullanılıyor. Evlilik ve doğum oranları gittikçe düşüyor. Ancak Japonların yalnızlıkla sınavları bu kadarla sınırlı değil. Daha önce ücret karşılığında bir müşteriyle yarım saat boyunca uyuyan insanları çalıştıran şirketlerin kurulduğunu anlatmıştık. İnsanların yalnız hissetmemesi amacıyla robotların üretildiğini nitelikli yayın organlarından okumuş öğrenmiştik. Şimdi ise insanların yemek yerken kendilerini yalnız hissetmelerinin önüne geçmek isteyen bir girişimcinin açmış olduğu Moomin Cafe’yi öğreniyoruz.

Japonya'da Yalnız Yemek Yiyen İnsanlar İçin Açılan Moomin Cafe | Moomin Cafenin Girişi

Moomin Japonya’da yaygın olan sevimli bir karakterin adı. Bir girişimci bu karakterin cana yakınlığından yola çıkarak Moomin adında bir kafe açıyor. Moomin’lerin insanlara yemek yerken eşlik edeceği bir biçimde tasarlıyor.

Moomin Cafe ve Japonların Yalnızlığı

Moomin Cafe‘yi ve Japonların bu yalnızlığını tanrı tanımazlıkdaki yükseliş ve evlilik oranlarındaki düşüşle açıklamaya çalışmak bana sorarsanız biraz kestirme bir yaklaşım. Dünyanın en eskil tarihine sahip olan bu medeniyetin hissettiklerini açıklamak için bol bol makale okumak ve insan gerçekliğinden yola çıkmak gerekiyor.

Yorum yaz!