Japonların Tır Dekorasyonu Akımı

Eğer Japonya’da otoyolda giderken Transformer’s a benzeyen bir tır görürseniz şaşırmayın. Japonya otoyollarında gittiğinize şaşırmıyor da Transformers gördüğünüze şaşırıyorsanız o da ayrı bir konu ama ona sonra değiniriz.

Konumuza dönelim: Japonya’daki tırcılar, tırlarını kişiselleştirmek için sağına soluna çıkartmalar yapıştırıp efenim içini falan yeniden tasarlıyorlarmış. Bizimkiler de yapıyor ne fark var diyeceksiniz ama bildiğiniz üzere japonların iş yapma şekli de mesleklerine yaklaşımı da bütün dünyadan baya farklı. Görselde gördüğünüz resim; Dekotora denilen niş bir komyon kültürüne ait.

Dekotora ya da Decotora olarak anılan akımın adı “Decoration Truck” yani Tır Dekorasyonu’nun kısaltmasından geliyormuş. Bu kültürdeki kamyoncular ve tırcılar kamyonlarının birçok aksesuarını kendi yapıyor ve yaratıcılıklarından esinler barındıran kamyonlarını/tırlarını kendi kimliklerinin, ruhlarının bir uzantısı olarak kabul ediyormuş.

Genellikle neon ışıklar, abartılı boyalar ve parçası 100 doları dahi aşan paslanmaz ürünlerin kullanıldığı bu kültüre neden ingilizce bir kısaltmadan hareketle isim vermişler onu anlamak mümkün değil ama demek ki severek yapıyorlar işlerini baya.

İÇERİK BİLGİSİ: “DIY” ingilizce “Do It Yourself”in kısaltmasıdır. Eğer DIY yazan bir içerik gördüyseniz orada el işi yapımlar vardır sevgili okur.

Yorum Yap!

Lütfen yorum bırakın!
Adınız