Issız Ada Sakini Avustralyalı Milyoner

ÖZET: Bu girdi, eski bir milyonerin hem zorunda kaldığı hem de seçtiği yaşam biçimi, ıssız ada ve sıradışı hayat öyküsünü anlatıyor. Neşeli bir insan olan David Glasheen’in belgeseli bile var.

OKUMA SÜRESİ: 6 dakika

1980’li yıllarda Papua Yeni Gine’de altın çıkaran Sidney merkezli bir şirketin sahibi olan David Glasheen aynı zamanda Borsada da etkin olarak işlem yapıyordu. 1980’lerdeki rakamlara göre 28.4 milyon dolarlık bir serveti vardı.

19 Ocak 1987’de dünya piyasalarında Kara Pazartesi olarak anılan Avustralya’da ise zaman farkından ötürü Kara Salı olarak bilinen gün meydana geldi ve Dow Jones endeksinin 508 puan gibi rekor bir düşüş yaşamasıyla Glasheen de servetinin 7.25 milyon dolarını kaybetti. Yüzlerce şirketi ve borsa zenginini yerle bir eden bu dalgalanmadan sonra Glasheen kötü günler yaşamış.

Elini attığı işlerden de yüksek oranlarda kazançlı çıkamayınca karısı para kaybı için kendisini suçlamış ve nitekim evlilikleri de uzun sürmeyerek 1991 yılında sonlanmış.Issız Ada Sakini Avustralyalı Milyoner | David Glasheenin Köpeği

İKİ YIL SONRA

Bundan iki yıl sonra yani 1993 senesinin sonlarına doğru Glasheen, kendisi gibi eşinden yeni boşanmış Zimbabveli bir kadınla tanışmış. Duygusal olarak benzer süreçler yaşadıklarını ve birbirlerine iyi geldiklerini anlatan Glasheen, kalan parasıyla beraber Avustralya’nın doğusundaki küçük bir ıssız ada için 60 odalı lüks bir otel kurmaya kara verdiklerinden söz ediyor.

Arazinin bir bölümünü satın alıyorlar ancak süreçler Zimbabveli kadını çok zorluyor ve ıssız ada sakinleri Aborjinler de bu tesisin yapılmasına karşı çıkınca tasarıları bir türlü gerçekleşmiyor.

Issız Ada Sakini Avustralyalı Milyoner | David GlasheenKadın gittikten sonra traş olmayı ve tişört giymeyi bırakmış David Glasheen. Kalıcı olarak adaya yerleşmiş. Yaşadığı şanssızlıklara rağmen borsanın inanılmaz bir deneyim olduğunu anlatan abimiz, dünyanın en kolay para kazanma yolu olduğunu ve çalışarak kazanacağınız miktarın elli katını kazanma olasılığınızın hayli yüksek olduğunu söylüyor.

1987 yılındaki kaybı öngördüğünü ancak zamanında gemiden atlayamadığını belirtiyor. Mutlaka bir kaybeden olması gerektiğini, başlarda kaybetseniz de akıllı davranırsanız ileride para kazanabileceğinizi sözlerine ekliyor.

Issız Ada Sakini Avustralyalı Milyoner | David Glasheenin Yaşadığı YerDavid Glasheen’in adadaki yaşamı pek de kötü değil. İkinci dünya savaşından kalma bir yerleşim alanını kendisi için eve çevirmiş. Bir de köpek sahiplenmiş. Su depoları kurmuş, elektriğini güneş enerjisinden karşılıyor ve internet bağlantısı bile var.

Eski bir botu da olan Glasheen, yılda bir iki kere alışverişini yapmak için bir bir buçuk saat uzaklıktaki ana karaya da gidiyor. Ancak onun dışında kendi meyve sebzesini yetiştiriyor ve içkilerini de kendi yapıyor. Hatta kimi zaman içkilerini adanın yakınlarından geçen balıkçılarla balık karşılığında takas ediyor. Glasheen bu takas ifadesini kullanmakta ısrarcı çünkü Avustralya’da izinsiz bir biçimde alkol alıp satmak yasak.

PEKİ KADINLAR?

Glasheen’in biri İtalya’da, diğeri Türkiye’de olmak üzere görüştüğü iki kadın varmış. Adada yaşamayı kabullenecek, yaşam tarzını anlayabilecek bir kadın bulmaktan yana umutlu olduğunu ancak bunun elbette zor olabileceğini söylüyor. İtalya’daki kadın kendisine açık ilişki yaşamayı önermiş. Açık ilişki lafını önce açık fikirli olmak biçiminde anlayan Glasheen kızından bunun bambaşka bir anlama geldiğini öğrendikten sonra böyle bir ilişki yürütemeyeceğini söylemiş.

Ancak gene de internetten flörtleri oluyor. Aslına bakarsanız sayısız da ziyaretçisi var. Söz gelimi Russle Crowe bile yatını adaya demirleyerek kendisiyle bir yemek yemiş.

Issız Ada Sakini Avustralyalı Milyoner | David Glasheenın Kadın MankeniBBC Earth’ün iki belgeseline konu olmuş. Şu aralarda da yerli halkla yöneticiler arasındaki arazi belirsizliğini çözmek için uğraşıyor. Sonunda kendini sevdirdiği yerli halkla ortak bir proje üretmeyi amaçlıyor.

NOT: Geçtiğimiz yıllarda ilk arkadaşı olan köpeğin öldüğünü ve yeni bir köpek sahiplendiğini belirteyim., Avustralya medyasının bu insanın haberlerini takip ettiğini desöylemem gerekir. Kendisi emekli maaşıyla hala borsada küşük miktarlarda işlem yapıyor bu arada. Bir sonraki sıra dışı yaşam öyküsüne kadar kendinize iyi bakın.

Yorum yaz!