iPhone Çentik Tasarım Dava Edildi

Biliyorsunuz iPhone çentik tasarım ilk çıktığında olumlu olumsuz bir çok yorum almış ancak sıradışı bir adım olduğu için genel olarak beğenilmiş ve diğer akıllı telefon üreticileri de buna benzer çentikler üretmişti. Gelenek olduğu üzere iPhone da bu şirketlere patent davası açmış bazı davaları kazanmış bazılarını kaybetmişti.

iPhone çentik tasarım şimdiyse bambaşka bir olayla karşımızda: Bazı tüketiciler Apple’ın reklamlarda sözünü ettiği ekran boyutunun ve çözünürlük boyutunun bir kısmını çentiğin kapladığını yani aslında bazı piksellerin olmadığı halde reklamlarda varmış gibi lanse edildiğini söyleyerek yerel bir mahkemeye dava açtı. Hakimin çentiğin kimsenin umrunda olmadığını söyleyerek reddettiği dava, şikayetçiler tarafından bir üst mahkemeye taşınacak.

Apple daha önce bu konuyla ilgili ekran boyutlarının ve yapılan reklamların kanuna uygun olduğunu anlatan bir açıklama yapmıştı. Hakim de bir üst mahkemede bir sonuç alınamayacağını söylemiş ama şikayetçiler kararlı.

iPhone çentik tasarım… Ne çentikmiş arkadaş! Bakalım daha ne garip davalar göreceğiz.

NOT: Şimdi bakınca hâkimin tavrı eğlenceli gelse de Biz yiyecek ekmek bulamıyoruz, ne çentiği! söylemi akla yatkın olsa da aslında tehlikeli çünkü bu, ne hayvan hakları önce insan haklarını bir yerleştirelim ile aynı düşünce. Bu küçük davaların da önem görmesi gerektiğini düşünüyorum ben. Eyyorlamam bu kadar.

Bir sonraki ilginç dava haberimizde görüşüne dek esen kal, kendine iyi bak sevgili okur.

Yorum yaz!