İngiliz Hava Yolları Grev Depremi

ÖZET: Yazı, İngiliz Hava Yolları pilotlarının geniş bir katılımla gittiği grevi, sonuçlarını ve başarıya ulaşıp ulaşmadığını aktarır. 

OKUMA SÜRESİ: 3 Dakika

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Hava Yolları pilotları uzun süredir yapılan gider azaltma tedbirlerinden ve kendilerine 3 yıllık bir dönem için teklif edilen yüzde 11,5’luk komik zam teklifinin ardından son çare olarak greve gitmeye karar vermişti. 9 ve 10 Ekim tarihleri arasında 4000 pilotun katıldığı grev 48 saatte 3000 bine yakın uçuşun iptal edilmesine, biletlerin müşterilere iade edilmesi ve müşterilere sivil havacılık kuralları gereği tazminat almaya hak kazanmasıyla birlikte İngiliz Havayollarına günlük 40 milyon pounda mal olmuştu.

Pilotlara zaten standardın üzerinde olanaklar tanındığını ve yüksek bir ücret verildiğini iddia eden firma, sendikayla hala anlaşmaya varamamış olsa da grev 12 Eylül itibariyle son buldu. Hem sendika hem de havayolu firması tekrar masaya oturmaya karar verdi. Ancak anlaşma olmaması halinde bir sonraki grev tarihi 27 Ekim olarak görünüyor.

İngiliz Hava Yolları Grev Depremi | ngiliz Hava Yolları

Bakalım neler olacak?

Demokrasi ve örgütlü mücadele resmen bu. Büyük bir katılım oranı var. Korkusuz, eğitimli, hakları için mücadele eden düşünme sorumluluğunu üstlenmiş bilinçli bir insan topluluğuyla herkesin mutlu olduğu bir düzen olanaklı.

Bu haber benim aklıma Ülkü Tamer’in Günışığı Hoşçakal adındaki çocuk kitabını getirdi. Orada da Muharrem adında yoksul bir çocuğun yaşamına konuk olan günışığının gözünden Muharrem’in babasının sendikası olmadığı için işten çıkarıldığını okuyorduk. Bu arada Günışığı Hoşçakal’ın parmak sallayan ideolojik, öğüt veren niteliksiz bir çocuk edebiyatı ürünü değil tam tersine yaşam gerçekliğinden beslenen nitelikli bir yapıt olduğunu ve tavsiye ettiğimi söylemem gerekir. Şurada da incelemiştik zaten.

Hepinize, iyi çalışmalar dilerim.

Yorum yaz!