3. Selim ve Öldürülüşü!

Herhangi tarihi bir döneme hayranlık duymayan gayet aklı başında bir insanım. Ancak 3. Selim gibileri var ki öldüğü için elbette üzülüyorum. 3. Selim Bana kalırsa ölmemesi gereken, Tanrıyla imzaladığı mukavelenin uzatılması gereken bir takım yazarlar, yöneticiler, ressamlar falan var ama ölüyorlar işte sevgili okur, eninde sonunda hepsi ölüyorlar. İktidar ve güç kötülerin ömrünü uzatırken iyilerin ömrünü kısaltıyor.

Bugün bu köşede ağırlamak istediğim insan: 3. Selim! Belki de Osmanlı tahtına çıkmış en ilerici, en aydınlık adam. Hemen Sosyal Bilgiler dersi kıvamında şuraya sırasıyla Osmanlı Padişahlarını da bırakayım da: Ne zamandan bahsettiğimiz, olayın hangi dönemde geçtiği ortaya çıksın.(Büyütmek için resme tıklarsın herhalde sevgili okur)

3. Selim ve Öldürülüşü! | ec83306e3b883eb15bb4135741150c83

İsterim ki kafalar karışmasın sevgili okur. Görselde de görüleceği üzere 3. Selim, I. Abdülhamid’ten sonra tahta geçiyor ancak orijinalinde III. Mustafa’nın oğlu. E o zaman bu I. Abdülhamid kim? Diyebilirsiniz. Çok açık: III: Mustafa’nın kardeşi yani 3. Selim’in Amcası diyor ve matematik problemine çevirdiğim bu işin içinden çıkıyorum.

3. SELİM KİMİN OĞLU?

Şimdi I: Abdülhamit’in III. Selim’in Amcası olduğunu biliyoruz. Anlatımıza başlayabiliriz:

III. Mustafa’nın çok uzun bir süre erkek evladı olmaz ancak akamet büyüsünün çözülmesiyle birlikte yıllar sonra şehzade 3. Selim dünyaya gelir. Uzun süredir beklenen haberin gelmesiyle kutlamalar alır başını yürür hatta 3. Selim için aha aşağıdaki altın beşik yaptırılır.

3. Selim ve Öldürülüşü! | Ekran Resmi 2017 03 18 21.41.43

Napolyon’la mektuplaşmasını saymazsak bir afacanlık yapmayıp amcasının iktidarına saygı duyan 3. Selim, 28 yaşına geldiği zaman, Amcası I. Abdülhamit’in ölümü üzerine tahta çıkar. Bundan sonra yaptığı ilerici atılımlara rağmen tarih ona en acı hükümdar sonlarından birini hazırlamaktadır.

3. Selim, bilindiği üzere Nizam-ı Cedit ordusunu kurmuş ve Yeniçerilerin tekelinde olan orduyu bir parça olsun ıslah edebilmeyi, batılılaştırmayı başarmıştır. Ancak bu hareketi içlerine sindiremeyen yeniçeriler ve diğer alanlardaki yeniliği kabullenemeyen geri kafalılar bir kabakçının peşine takılıp sarayı basmışlardır. 3. Selim’i indirip IV. Mustafa’yı tahta çıkarmak niyetindedirler.

Bu sırada 3. Selim, Refet Kadın ve iki cariyesi de haremin bir köşesine hapsedilmiş durumdalar. Tam da o anlarda haberi alan 3. Selim yanlısı Alemdar Mustafa Paşa emrindeki askerlerle beraber Rusçuk’tan kalkıp İstanbul’a kadar gelmiş ve III. Selim’i tekrar tahta çıkarmak için Saray’a doğru yürümeye başlamıştır. Şehirde herkes birbirine girmiş durumdadır.

ALEMDAR MUSTAFA PAŞA

Alemdar Mustafa Paşa sarayın kapılarını yumrukluyor. Ancak bütün kapılar kapanmış. İçeride 3. Selim aleyhtarları bir an evvel 3. Selim’i öldürmeleri gerektiğini düşünmüş ve Alemdar Mustafa Paşa’dan önce davranmak isteğiyle Selim’in hapsedildiği daireye hücum etmişlerdir. Harem’den kadın çığlıkları, kılıç sesleri yükseliyor ve az sonra 3. Selim yenilmiş bir halde cellatları karşısında buluyor.

– Cellat mısınız?

Harem’den bağırtılar yükseliyor.

– Kıymayın efendimize

Yanındaki kadınlardan birkaçı bayılıyor. Sonra Kelime-i şahadet getirmekte olan III. Selim’in yüzünün yarısını kopartan bir kılıç darbesi geliyor ve 3. Selim’in kafası kanlar içerisinde merdivenlerden yuvarlanıyor.

Cesedi aşağıdaki odada bir hasıra sararak bekletiyorlar:

3. Selim ve Öldürülüşü! | Ekran Resmi 2017 03 18 21.53.16

3. Selim, Osmanlı tarihinin gördüğü en ilerici, en sanatkar, en halk sevdalısı adam böylelikle hakkın rahmetine kavuşuyor. Hani padişahlar genelde boğdurulur falan derler ya bu kara leke unutulmasın diye buraya ekleyeyim dedim.

Okuduğumda üzülmüştüm çünkü. Toprağı bol olsun diyor ve bütün vicdanlı, akıllı, ilerici hükümdarları saygıyla anıyorum.

2 yorum

  1. blank Sema Aygar
    • blank bozkirinokuru

Yorum yaz!