Homefront

Dünya Savaşı’nı ya Almanlar kazansaydı? düşüncesi üzerine kurulu Wolfenstein serisi gibi alternatif siyasi ve askeri kırılmaların senaryosunun anlatıldığı oyunları severim. Homefront oyununda da böyle bir durum var. Anlatıya göre yakın gelecekte Kuzey Kore, Güney Kore’yi ele geçiriyor ve birleşik Kore Cumhuriyeti’ni kuruyor. Ardından da teknoloji ve askeri alanında güçlenerek Amerika’yı işgal ediyor. Biz de vatansever bir avuç Amerikalı olarak bir direniş örgütlemeye çalışıyoruz.

Oyunun öyküsü yıllar evvel Paris’te bir direniş başlattığımız The Saboteur ve Nazileri öldürdüğümüz Wolfenstein ile benzerlikler taşıyor. Direnişi örgütleyen ve sonradan ölecek karakterlerden birinin gözlerden uzakta küçük bir yaşam alanı kurduğunu ve bunu Korelilerden saklamayı başardığını gördüğümüz sahneler ise bana bu oyundan çok sonra çıkacak olan FarCry: New Dawn’daki üssümüzü hatırlattı. Homefront’ta bu üs çok çabuk yıkılıyor ancak daha fazla zaman geçirmeyi ve geliştirmeler yapabilmeyi isterdim.Homefront | Homefront Yazı İçiHomefront 2013 yılında çıktığında ortada ne Wolfenstein ne de FarCry vardı. Konusu itibariyle bir FPS için oldukça kışkırtıcı sayılabilecek Homefront henüz çıkmadan büyük bir heyecan uyandırmıştı. Ancak sonuç: kısa oynanış süresi, aksiyon dolu öyküye rağmen kötü yapay zeka, kötü grafikler ve optimizasyon sorunları nedeniyle hüsran olmuştu. Bunun yanında illa diğer oyuncuların da çıkmasını beklediğimiz merdivenler ve onlardan önce giremediğimiz kapılar da oyunun akıcılığına sekte vuruyordu. Bu kadar güzel bir öykü, bu kadar büyük bir yapım güzel sinyaller verse de sıradan olmanın ötesine geçemiyor ancak içinde barındırdığı birçok güzel düşünce nedeniyle de olumlu işaretler veriyordu. İyi bir filmin kötü yönetmenin elinde niteliksiz hale gelmesi gibi bir durum vardı.

Ben, Homefront’un anlattığım eksiklikleri bilinerek sonradan çıkarılmış Homefront: The Revolution’ı oynamak için seriye baştan başlayarak Homefront’a bir şans verdim. Siz de tatilde zaman geçirmek adına böyle bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Hepinize yakşanlar ve iyi oyunlar dilerim.

Yorum yaz!