Menengiç

Aslı menenjit değil menengiç. Menenjit diyen ise bizim adını hiç öğrenemediğimiz ama kafası en az kahvesi kadar güzel kahvehaneci abimiz. Menengiç le geçtiğimiz yıl tanıştım. Tadı, kokusu enfes olan bu nimet binbir derde deva. Yapımı çok zahmetli yalnız. Bilen adamın elinden içmek lazım. Sıcak yerlerde yetişen menengiçten kahvenin yanı sıra sabun filan da üretiliyormuş. Bizim oralarda bunu bulup içmek imkansız zira adını dahi bilen yok. Bir gün girişimciliğe atılırsam menengici iç anadoluya pazarlayacağım.

Gelelim faydalarına: Hemen söyleyeyim bu kahve afrodizyak dostlar. Bol bol için. Göğsü yumuşatıp, nefes açıp, böbrek kumlarını döküp, balgam söktürüp, yüksek E vitamini sayesinde kandaki kolestrolü düşürüyormuş. Öneriyoruz akraba işte.

SONRADAN EDİTÖRDEN GELEN DÜZENLEME

Bizim ülkemizde kahve kültürü var deniyor ancak sanırım yok. Böyle bunu oryantalist bir bakış açısıyla tepeden konuşa konuşa demiyorum. Bizim ülkemizde sanılanın aksine kahbe değil çay kültürü var bu bir gerçek hem de hayli güzel bir çay kültürü. Bu konuya onlarca güzelleme bulabilirsiniz internette. Yabancı gezginlerin vlogları bu kültüre övgülerle dolu. Hatta bir ara Amerika’lı bir Türkiye’de çay kültürüne ilişkin güzel bir kitap da yayımlamıştı. Tamam Çin’de doğmuş olabilir ama bu topralarda da çok özel bir yere sahip çay.

Gelelim kahve kültürüne her ne kadar son on yılda etrafımızda pıtırak gibi “osmanlı kahvecisi” ya da benzer anahtar sözcüklerle mekan açılsa da o artık ne yazık ki alt kültür demek zorunda kaldığım nargile dumanı ciğerlerimize dolsa da. Olay yalnızca menengiç ve türk kahvesi değil ki

KAHVE KÜLTÜRÜ

Her şeyden önce kahve keçilerin kemirdiği bir şeymiş. Bakmışlar keçiler bunları kemirince canlı ve atak oluyorlar, uyumuyorlar insanlar da denemiş ve kahveyi de türlü türlü içme yolu keşfetmiler, sifon kahvesinden filtre kahvesine az çekilmişinden çok çekilmişine, yerel kahvelere kadar birçok yol bulmuşlar. Son beş yıldır Türkiye’de de yerel ve uluslararası kahve kültürüne ilişkin mekanlar açılmaya başladı (Hayır Starbucks’ı kast etmiyorum ancak popülarita kazanması açısından olumlu bir etkisi olduğu da gerçek). Ödüllü baristaların yer aldığı top class kategorisinde yer alacak yerler bile açıldı. Ancak ben en çok yalnızca kahve çeken o dükkanları özlüyorum. Mis gibi kahve kokardı önünden geçerken şimdi vizyonsuz evlatların biri telefoncuya çevirmiştir o dükkanı diyor ve nasıl başladığını bilemediğimiz bu notu nasıl başladığını bilemediğimiz bir biçimde bitiriyoruz.

Buna benzer ilginç bilgilerle dolu kategorilere erişmek için şurayı tıklayabilirsin.

Yorum yaz!