Hasan Başdemir – Bir Güzel İnsan

Merhaba sevgili beyefendi ve hanımefendiler. Sizlere bu içerikte bir öğretmen anlatacağım: Hasan Başdemir. Kendisi 30’lu yaşlarına yeni girmiş bir öğretmen. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı bir köy okulunda Türkçe öğretmekte. Geçtiğimiz yıl tanıştım. Okulumuza gelip öğrencilerimize Küçük Prens kitabını dağıtmıştı. İlk etapta kimdir necidir bu adam pek anlayamadık.

Daha sonra tanıdık ki bir güzel insanmış. Bilmiyorum belki de hep azlıktaydılar da devran kötüledikçe biz daha da azaldıklarını zannettik. Afyon’da doğup büyümüş, çocuk yaşta babasını kaybetmiş öğretmenimiz. Yaklaşık 5 yıldır da mevcut okulunda öğretmenlik yapmış. Bir gariban anadolu çocuğu yani siz biz gibi.

Bu adam sosyal medya aracılığı ile binlerce bağış toplayıp (bot, kırtasiye, kıyafet vs) ihtiyacı olan öğrencileri Hasan Başdemir - Bir Güzel İnsan | 26733656 1575327592502661 390289887368724219 n
arayıp bulup atıp arabasına yol benzin dinlemeden götürmekte. Bunda ne var diyebilirsiniz. Ama adam bu yardım kampanyalarında öyle bir raddeye varmış ki en son Haber Türk gazetesinde haberi yapılmış. Bakmayın linkin içeriğine, bu yaptıklarının yalnızca bir kısmı. En son benim okuluma bağış getirdi. İnanın dağıttığı botu giyen öğrencileri her gördüğümde gözümün önüne Hasan Hoca gelmekte.

Kendisinin çocukluk anılarını ve öykülerini yazdığı Evvel Zaman Olur Ki isimli de bir kitabı var, bildiğim kadarıyla şiir kitapları da mevcut. Kitabında küçük yaşta kaybettiği babasını  ve anılarını hem edebi bir biçimde hem de samimi söyleyişlerle anlatmış. Alın okuyun.

SİNADA

Kendisi aynı zamanda Sinada isimli kültür, sanat ve edebiyat dergisinin genel yayın yönetmeni. Derginin kalitesini anlatmaya haddim yetmez sayın okuyucu.

Bitti mi? Hayır! Kendisi aynı zamanda ortaokul son sınıf öğrencilerine yönelik konu anlatımlı ve soru bankası kitabı yazdı. Ben aldım. inanın içindeki sorular piyasadaki en sağlam sorulardan. Ufak tefek basım hataları olsa da kitapları emin olun kaliteli.

En son ayın 10’unda bir sendika tarafından yılın öğretmeni seçildi ve ödülünü şehit öğretmen Necmetttin Yılmaz’ın babasının elinden aldı.

Hasan Hoca, öğretmenlik mesleğinin gerçek manada yalnızca kalple severek yapılacağını, maddi herhangi bir beklentinin bunun üzerine çıkamayacağını bana kanıtlayan eşsiz emsallerden. Kendisini facebook (Hasan Hoca, Hasan Başdemir) ve diğer sosyal medya sayfalarından beğenip yardım kampanyalarına destek verebilir veya vatanın soğuk bir dağ köy okuluna yardım isteyebilirsiniz.

Atanın açtığı yolda genç nesil için eğitim için öğretim için yılmadan çalışan didinen bu adama selamlar.

NOT: Evvel Zaman Olur Ki kitabının önsözünü Zülfü Livaneli yazmış sevgili okur.

Yorum yaz!