Harika Karavan Tasarımı

Otomobil sektöründeki konsept tasarımlar hep ilgimi çekmiştir. Mühendislerin tasarımın önündeki engelleri birer birer aşmalarına tanık olmak isterim. Trafikte birbirinin aynısı araba kıçlarını seyretmekten yoruldum çünkü. Hal-i hazırdaki tasarım sattığı için risk almayan araba firmalarından usandım çünkü. Bu sebeple size harika bir Karavan Tasarımı göstermek istiyorum.

Günümüz araçlarının on yıllardır tekrar eden tasarım arızaları var. Bize kusursuz olanın bu olduğunu söyleseler de, hal-i hazırdaki tasarımlar sattığı için risk almaktan kaçınsalar da söz gelimi aile sahibi olduktan sonra aldığımız büyük araçlarda bir elimizde bebek bir elimizde poşetler varken, bebeğimizi özel araç koltuğuna yerleştirmenin hala deveye hendek atlatmaktan zor olduğunu söyleyebiliriz. Benzer hata şimdilerde esnek raflarla biraz düzelmiş olsalar da beyaz eşya sektöründe de vardı: Tencerelerin sığmadığı buzdolapları alıyorduk. Tasarımı yüzünden yalnızca hizmet etmeyi amaçladığı şeye hizmet edemeyen ürünler var.

İşte yukarıdaki karavan birçok tasarım hatasını gidermek üzerine yola çıkmış bir konsept tasarım. Aramalar taramalar sonucu kaynağına ulaşamadım. Google görsel aramalarında bile detaylı aramalar yaptım ancak bulamadım. Yıllar evvel video arşivine eklediğim bir video bu.

Hepinize iyi seyirler dilerim.

NOT:Şimdilerde hedeflenen üretim hızı ve kârlılık oranına ulaştırmayı bir türlü beceremediği için Tesla’nın yönetim kurulundan istifa edeceğini açıklayan Elon Musk’ın kapıları tavana doğru açılan Model X ile ailelerin bebeklerini arabaya yerleştirmek için bellerini kırmak zorunda kalmadığı bir tasarım ortaya koyduğunu söylemek lazım. O da bu anlamsız tasarımlara çok sinirleniyor.

NOT 2:Diğer taraftan Citroen C4 Cactüs’ün otomatik vitesli modelinde alışılmışın dışında el freni ve düğmeli vites tasarımının da kalıplardan sıkılmış insanlar için ilginç bir alternatif olduğunu söylemek gerekir (evet otobüslerde de aynı vites sistemi kullanıldı biliyorum, hayır koldan vitesten bahsetmiyorum açıp bakabilirsin sevgili okur).

NOT 3:Bedavaya Tesla ve Citroen Virali yaptık. Duyun sesimizi ey büyük şirketler.

Yorum yaz!