Görünmez Klavye

Görünmez Klavye … Umut Sarıkaya’nın tanımıyla esnaf mı bilim adamı mı ne olduğunu tam anlamadığımız adam Steve Jobs, kapasitif dokunmatik ekranları piyasaya sürmeden önce bastırmatik diyebileceğimiz dokunmatik ekranlarla cebelleşiyorduk. Hoş bu kapasitif ekranı da bir devrim gibi algılamak yanlış bence ama devam edelim. Sonra kapasitif ekran çıktı ve dokunmatik klavyeler geliştirilmesi gereken ve eninde sonunda biz insanların alışkanlığını değiştirmek zorunda bırakacak bir seçenek olarak gümbür gümbür gelmeye başladı. Ancak gerekli ergonomi erken keşfedilemediğinden midir nedir dokunmatik klavyeler asla fiziksel klavyelerin pratikliğine ulaşamadı. İnsanların büyük bir çoğunluğu çalışmak için hala fiziksel klavyelere ihtiyaç duyuyorlar. Hatta tabletlerine bile ekstra klavye takıyorlar.

Hal böyle olunca bir şirket bütün bu anlattığım mevzulardan sıkılıp başka bir şey denemeye karar vermiş. Ne dokunmatik ne fiziksel; avuç içi kadar bir klavye tasarlamış. Elinize bileklik gibi bir şey takıyorsunuz ve bum! Gönül isterdi ki gidip yerinde deneyeyim fuarına gidip video çekeyim de buraya yükleyim ama işte hayat bizi ertesi gün işe gitmeye mecbur etmiş sevgili okur.

Gerçi asla memnuniyetsiz değilim çalıştığım işin kazandırdığı para sayesinde bu bloğu döndürebiliyorum.

Neyse video yukarıda. Ürünün adı: Airtype. Airtype elbette konsept bir ürün. Güncel gelişmeleri takip etmek için Google’a danışmanız gerekiyor. Çünkü biz üşengeç içerik üreticileriyiz.

Hepinizi burunlarınızdan öpüyoruz.

NOT: Lenova’nın ürettiği ilginç bir dizüstü bilgisayar buldum. Normalde dizüstü bilgisayarlarda klavyenin olduğu yer hem çizim tableti olarak hem de dokunmatik klavye olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. İsmi: Yoga Book. Aşağı resmini koydum. Merak eden ona da bakabilir.

Görünmez Klavye | Lenova Çizim ve Klavye

SON NOT: Lenova’nın Yoga Book’unu gördüm denedim. Klavye ve çizim tableti arasındaki geçiş yeterince hızlı ve pratik ama klavye performans vermiyor sevgili okur.

Diyor ve yakşanlar diliyorum.

Yorum yaz!