Google, bir saha araştırması için sokaklara insanların yüzlerini taratabilecekleri bir sistem yerleştirdi. ABD vatandaşı olup uygulamaya yüzünü tanıtan herkese de 5 dolar hediye çeki verileceğini açıkladı. Ancak bu durum kamuoyunda tepkilere yol açtı. Toplumun en savunmasız grubu olarak nitelenebilecek evsizlerin ve genç öğrencilerin sömürüldüğü, büyük teknoloji şirketlerinin ekonomik çıkarları için bilgi bankalarına kaydedildiği yönünde eleştiriler getirildi.

Hatta Atlanta’lı avukat Nina Hickson’da bu konuda Google’a detaylı bir ileti gönderdi ve durumu paylaştı. Gelen tepkilerin ardından Google, araştırmanın Pixel 4’ün yüz tanıma sistemini daha kusursuz hale getirmek için yapılan bir araştırma olduğunu, soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Büyük şirket olmak muazzam bir şey ya. Sen 5 dolara dünyanın en önemli verilerini topla eleştirilince de askıya aldık de soruşturma başlat.

Yüz tanıma sistemi denilince Hong Kong’da insanların bu sistemi nasıl işlevsiz duruma getirdiklerini anlatan şu içerikteki video geldi aklıma. Bilgi toplamak için geliştirilen bu teknolojiler ne kadar korkunç gelirse gelsin insana özgürlüğünü tekrar kendi ellerine alması konusunda güvenmek gerekiyor bence. Yapay zekaların sahip olamayacağı kadar karmaşık bir neden sonuç silsilesine sahip olduğumuzu düşünüyorum.