Ed Stafford Kimdir?

Ed Stafford Kimdir? Merhaba sayın okuyucu. Yarıyıl tatilinde babam sayesinde sardım bu adama. TLC kanalında “Ed Stafford‘la Kurtuluş Öyküleri” isimli bir yapımı var bu adamın. Vikipediden teyit ettiğim kadarıyla eski bir askermiş kendisi.

Peki gerçekten Ed Stafford Kimdir?

Kamera ile anadan üryan ıssız bir adaya atılan Ed, akla hayale gelmeyecek yöntemlerle hayatını idame ettiriyor. Yılan yiyor, tatlı su balığını çorba yapıp gömüyor, daha neler neler… Adama et olsun fark etmiyor anlayacağınız. Öyle yanında kameraman filan kimse yok. Bunu 4-5 günlüğüne bırakıyorlar, “Sen takıl ölmezsen biz gelir seni alırız.” diyorlar. Yalnızca çok acil durum olursa diye bir telsiz bir de üç beş ilaç veriyorlar eline.

Discovery Channell

Programının yapımcısı Discovery Channell’mış. Bu Discovery’nin son sezonlarda yaptığı işler bir ilginç. Discovery Channel ile ilk olarak Türkiye’nin karasal yayından dijital uydu yayınlarına geçmeye başladığı herkesin balkonuna uydu taktırmaya ve balkonların silüetini berbat etmeye başladığı zaman tanıştım. O zamanlar uydudan izlenebiliyordu ve herhangi bir ücret ödemek gerekmiyordu. Bu dönemde Türkiye Amerikan Chopper ve benzeri onlarca belgeselle tanıştı. Ancak sonra her zaman olduğu gibi güzel şeyler değerlendi ve ücretli oldu. Buna hiçbir itirazım yok nitelikli işlerin ve yayınların para etmesini isterim.

Türkiye’deki yayın hakları ve müşteri ilişkileriyle dünyadaki bir değildi ama olsun. Bu sebeple iş edinir edimmez ilk işim eve kablolu yayın bağlatmak oldu. Hızlı ve Gürültülü, Altın Avcıları, Tamirat Tadilat gibi onlarca yayımla karşılaştım. Kanal ücretsizken favorim Bear Grylls’in maceralarıydı. Ancak sonra öğrendik ki bir çok sahnesi zor olsa ve ölümden döndüğü anlar yaşasa da kamera arkası çok da gösterildiği gibi değildi. Kanalı bağlattıktan sonra Ed Stafford’a tanıştım. İnanılmazdı. Adamı üzerinde kıyafet bile olmadan atıyorlardı. Artık kendisi DMAX kanalında da çıkmaya başladı. DMAX ‘i yaptığı işlerden dolayı da tebrik ederiz. İzlenecek tematik nadir kanallardan biri ve hala ücretli değil.

En Stafford Kimdir? diye sormuştuk. Ayrıca Amazon Nehri’ni de baştan sona yürüyerek geçen ilk insan evladıymış kendisi.

İzleyin bu adamı. Biz yeni belgesel keşfedene kadar takipte kalın sevgili okurlar.

Yorum yaz!