Fındık Makinesi

Fındık makinesi … Birçok insan için Karadeniz, aynı Amerikan film endüstrisindeki Dominik Cumhuriyeti gibi salt egzotik bir yerdir. Yeşili için turistik amaçla gidip gördükleri, bol bol fotoğraf çekip anı biriktirdikleri mekandır. Ancak orada yaşayan için durum başkadır.

Özellikle Doğu Karadeniz’de ya da sahilden iç kesimlere doğru çıktıkça yaşam koşullarının ne kadar zorlaştığını ve o insanların inatla orayı terk etmediğini, yoksulluğa, soğuğa, imkansızlığa inatla direndiğini görürsünüz.

Fındık Makinesi | otanak

Çotanak işte bu

Coğrafya dersinde gördüğümüz balık dışında bir geçim kaynağı daha vardır Karadenizlinin: Fındık! Ağustos ayında, yazın o bulutlu ve sıcak günlerinde başlanır toplanmaya; çotanak halinde toplanıp soyulması, kuruması eylül ayını bulacaktır. Karadenizlinin çocuğu okula başlayacağı tek yıllık geliri fındığı olduğu için bir an evvel elinden çıkartıp tüccara verecektir fındığını. Sonra kilosunu bilmem kaç kuruşa sattığı fındığın nasıl 18 liralık nutella olarak karşısına çıktığına şaşıracaktır. Gücü yetmeyecektir ve fındık toplamaya devam edecektir.

Videoyu Feyime gönderdi. Fındığı çotanağından ayıran makineymiş bu. Kapı kapı dolaşıp fındığı çotanağından ayırıyor sanırım. Bu vesileyle bu girdiyi de paylaşmak istedim.

İyi akşamlar.

SONRADAN GELEN DÜZENLEME

Önümüzdeki yaz Feyime’yle evleniyorum. Giresun’a taşınıyorum sevgili okur. Bol bol fındık makinesi görürüm artık kapalı havasına rağmen soluk alacak alanlarıyla yaşanabilir bir yer Giresun. Hem sıkılırsanız iki yanında iki Büyükşehir Trabzon ve Ordu var. İkisinin de ayrı ayrı havalimanı var. Burnunuzun dibinde Gürcistan var.  Gider gelinir.

GÜRCİSTAN’DAN GELEN FINDIK VE ÇAY İŞÇİLERİ

Gürcistan demişken ekleyeyim özellikle bu fındık işinde geçtiğimiz senelerde Türk parası daha değerli olduğu için Gürcü işçi sık geliyormuş Giresun’daki fındık ya da Rize’deki çay tarlalarında çalışmak için ama son senelerde Türk parası artık o kadar da değerli olmadığı için gelişler kesilmiş hatta artık siz gelip bizim orada çalışırsınız diye şaka yapanları bile oluyormuş. Ben ülkemin ekonomik durumunu böyle detaylardan okurum sevgili okur. Göstergeler de elbette önemlidir ama daha önemli olan şey insandır. Onun refah seviyesi  ve parasıyla alabildiği mutluluk oranıdır. Biçiminde tespitimi de yaptıktan sonra artık fındık makinesi sürdüğüm videolarla karşınızda olurum.

O zamana kadar kendine iyi bak.

Yorum yaz!