Fındık Makinesi


Birçok insan için Karadeniz, aynı Amerikan film endüstrisindeki Dominik Cumhuriyeti gibi salt egzotik bir yerdir. Yeşili için turistik amaçla gidip gördükleri, bol bol fotoğraf çekip anı biriktirdikleri mekandır. Ancak orada yaşayan için durum başkadır.

Özellikle Doğu Karadeniz’de ya da sahilden iç kesimlere doğru çıktıkça yaşam koşullarının ne kadar zorlaştığını ve o insanların inatla orayı terk etmediğini, yoksulluğa, soğuğa, imkansızlığa inatla direndiğini görürsünüz.

Çotanak işte bu

Coğrafya dersinde gördüğümüz balık dışında bir geçim kaynağı daha vardır Karadenizlinin: Fındık! Ağustos ayında, yazın o bulutlu ve sıcak günlerinde başlanır toplanmaya; çotanak halinde toplanıp soyulması, kuruması eylül ayını bulacaktır. Karadenizlinin çocuğu okula başlayacağı tek yıllık geliri fındığı olduğu için bir an evvel elinden çıkartıp tüccara verecektir fındığını. Sonra kilosunu bilmem kaç kuruşa sattığı fındığın nasıl 18 liralık nutella olarak karşısına çıktığına şaşıracaktır. Gücü yetmeyecektir ve fındık toplamaya devam edecektir.

Videoyu Feyime gönderdi. Fındığı çotanağından ayıran makineymiş bu. Kapı kapı dolaşıp fındığı çotanağından ayırıyor sanırım. Bu vesileyle bu girdiyi de paylaşmak istedim.

İyi akşamlar.