Filiz Özdem Kitapları

Filiz Özdem Kitapları okumaya çocuk edebiyatı dersi sayesinde, yazdığı çocuk kitaplarını incelemek üzere başlamıştım. Okuduğum ilk kitabı Sırlarla Dolu Konak’la kendisini başarılı bulmuş, yaşının genç olduğunu ve ileride Türk Çocuk Edebiyatı’nın başyapıtlarını ortaya koyabileceğini söylemiştim.

ESRARENGİZ ARKADAŞIN FISILDADIKLARI

Kitap, Zeynep adında annesi ve babası birbirinden ayrılmış bir kızın, hayalgücü yüksek çoğu çocuğun yaptığı üzere kafasında yarattığı bir karakterle(Scorpius’la) olan diyalogları çerçevesinde genişliyor. Aynı zamanda tam bir kitap kurdu olan Zeynep’in büyümenin sancılı süreçlerini nasıl teker teker atlattığına tanık ediyor bizi.

Zeynep’in Scorpius’la olan ilişkisi amerikalıların “Delusional” dedikleri hale benzese de Scorpius, burada benimizi gösteren bir metafor gibi kullanılıyor. Hepimizin içinden konuşurken Scorpius gibi bir karekterle kavga ettiğini, hayatın böyle çekilebilir hale geldiğini gösteriyor.

Filiz Özdem Kitapları | Filiz Özdem

Bu noktada yetişkinlerin de farkında olmasalar dahi bir Scorpius’a sahip olduklarını ve zaman zaman ona sığınması gerektiklerini fark ediyoruz.

Yaşamak için birilerine ihtiyaç duymamak adına büyüklere(!) de dersler veriyor kitap: Kendimize benzeyen bir başka ben ararken aslında hali hazırda bir “ben” olduğunu unutuyoruz çoğu zaman. Dolayısıyla insanın kendi kendiyle de yaşayabileceğini kendi Scorpius’u ile konuşabileceğini ispatlıyor bize Filiz Özdem.

Yazarım diye dolaşan onlarca insanın ve çocuk kitabı olduğu iddia edilen yüzlerce anlatının olduğu bir piyasaya başkaldırı. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Filiz Özdem Kitapları arasından Esrarengiz Arkadaşın Fısıldadıkları yaş aralığı “11 ve sonrasına” sesleniyor. Edebiyatın çocuğu ya da büyüğü olmadığını ve benim yukarıda yazdıklarımında bir yetişkinin çıkarımları olduğunu hatırlatarak çocuklara yeni kapılar aralayan bu kitabı öğretmenseniz öğrencilerinize, değilseniz yeğenlerinize ya da arkadaşlarınızın çocuklarına hediye olarak alabilirsiniz.

Dağınık oldu ama uykum var idare et sevgili okuyucu.

Sırlarla Dolu Konak gibi kitaplara da sahip olan Filiz Özdem aynı zamanda İtalyanca’dan çeviriler yapıyor. Gürsel Korat başta olmak üzere Yapı Kredi’de onlarca muhteşem kitabın editörlüğünü de üstlenmiş durumda.

Sanırım yorulduğu için şu aralar alt katını atölyeye dönüştürdüğü evinden işlerini yürütüyor ve dinleniyor. Tanımakla gurur duyduğum çok da neşeli birisi.

Yeni yazı gelene kadar kendine iyi bak.

Yorum yaz!