Dövme Sanatçısı Whang Od’dan Derin Anlamlı Dövmeler

Merhaba canlar! Bugün internette dolaşırken Whang Od Teyzeye rastladım. Teyzemiz şu an 99 yaşında ve Filipinler’de. Unutulmakta olan bir dövme sanatını turistler sayesinde tekrar hayata döndürmekte. Whang Od Teyzemiz 70 yıldır derin anlamlı dövmeler üretmekle uğraşıyormuş. Ayrıca Kalinga bölgesinde bin yıldır süren dövme ya da yerli adıyla batok geleneğinin de son temsilcisiymiş. Bu dövmeci sanatının geri dönüşü Filipinler’de Yaşayan Milli Değerler Ödülü’ne de aday gösterilmiş.

Whang Od Teyzemizin yaşadığı bölge şehirden 17 km uzakta ve bağımsız bir toprak parçası sayılabilir. Öyle ki Filipinler’in İspanya, İngiltere, ABD ve Japonya gibi dış güçlerin işgali altında olduğu 400 yıl boyunca kafatası avcılığı yaparak işgalcileri sokmamışlar topraklarına.

Dövme Sanatçısı Whang Od'dan Derin Anlamlı Dövmeler | 8512256840 a8a516f293 b

Eskiden her köyde bir dövme ustası varmış. Savaşa hazırlandıklarında savaşçıların vücutlarına tılsım olarak kırkayak çizerlermiş. Avcılar avlarıyla döndüklerinde ise bir kartal ile kutlarlarmış zaferlerini. Kızlar evlenmeye hazır olduklarını göstermek için vücutlarını dövmelerle süslerlermiş. Whang Od, dövmenin en büyük değerlerden biri olduğunu söylüyor. “Maddi eşya gibi değil dövme, öldüğünüzde bile kimse sizden alamaz onu” diyor.

Dövme Sanatçısı Whang Od'dan Derin Anlamlı Dövmeler | Apo Whang Od Kalinga1

Kalingalılar artık siyah mürekkep ve geleneksel desenler yerine modern teknolojiyle işlenen yeni desenleri ve canlı renkleri tercih ediyor. Batok dövmede ise keskin bir diken mürekkebe batırılarak bambu bir tokmakla deriye işleniyor.

DERİN ANLAMLI DÖVMELER

Batok dövmeciliği ebeveynlerden çocuklara geçiyor. Fakat Whang Od Teyze 25 yaşında savaşta sevgilisini kaybetmiş ve ondan sonra da başka biriyle birlikte olmamış. Bu yüzden derin anlamlı dövmeler sanatını 10 yaşındaki yeğenine öğretmeye başlamış. Geleneksel desenler ve dakikada 100 diken darbesi vurmasını sağlayacak koordinasyon becerileri ve incelikleri konusunda eğitmiş onu. Whang Od’a göre bu işin sırrı sabır ve sevgide yatıyor.

Feyime de ne güzel seslendirmiş he böyle özenli girdiler girmeye devam etmemiz lazım aslında ama iki güne bir yazı temposuyla bu kadar nitelikli içerikleri keşfetmemiz seslendirme yapmamız ve yayımlamamız olası değil. Maiotik otoriter bir site konumuna gelince o zaman belki yazı girme olayını 3 güne 1’e düşürüp haftada bir de böyle acayip özgün öyküler girebiliriz.

Ben bunu Feyime’ye de bir sorayım. Bence güzel fikir. Bir sonraki özenli içerikte görüşmek üzere kendine iyi bak.

Yorum yaz!