En Küçük ve En Ucuz Araba

En Küçük ve En Ucuz Araba… Mikael Kjellman adında İsveçli bir mühendis var. Kendisi doğa sporlarıyla ilgili ve özellikle bisiklete binmeyi çok seviyor. Ancak yaşadığı yer kışları çok soğuk olduğu için işine sürekli bisikletle gidemeyen Mikeal bunun için bisiklet sürmeyi daha konforlu ve güvenli hale getiren, her mevsim binebileceği bir araç tasarlamaya karar vermiş.

Tamamen konfeksiyon ürünlerinden tasarladığı aracın adına “Podride” adını vermiş. Araç aslında tam olarak araba da değil, elektrik destekli bir bisiklet. Direksiyon yerine gidon var. Ancak sinyali, farkları, elektrikli ısıtıcısı ve dört tekerleğiyle bisikletten çok arabayı andırıyor.

Mikeael’in ürettiği bu araç yalnızca bir prototip ancak seri üretime geçebilmek için kitlesel fonlama yöntemine başvurmuş durumda. Amacına ulaşırsa bir aracı 1500 ile 2000 dolar arasına mal edebileceğini anlatıyor.

En Küçük ve En Ucuz Araba | Podride Yazı İçiDüşünce güzel ama net olarak belirteyim o para ona çok. Elbette nitelikli kumaşlar kullandığı için o noktada bir fiyat belirtiyor ama o paralara buralarda 98 – 99 model Ford Ka, Palio, Opel Corsa ya da Suzuki Alto falan alınır. He dersiniz ki amaç tasarım ve bisiklet buyursun İsveçliler alsın. Bizim ülkede alıcı bulmaz bu.

Bir ara yoksulluktan Bajaj’ın arabaya benzer tek kapılı ucuz araçlarına bile sulanmış biri olarak Mikael abimizi tebrik ediyorum. Mükemmel bir hobi ve mucit işi ancak bana satın almak ve yatırım yapmak için küresel çapta bile mantıklı bir ürün gibi gelmiyor. Kendisine çıktığı yolda başarılar dilerim.

En Küçük ve En Ucuz Araba Podride aracının elektrikli moturunun 60 kilometre menzili olduğunu çok dik olmayan yokuşları zorlanmadan çıktığını ve 25 km hıza ulaşabildiğini de ekleyeyim. İnsan gücüyle çalıştığı için Çakmaktaşlar’ı da andırmıyor değil. Hoş.

Yorum yaz!