En İyi Sokak Davulcusu

ÖZET: Yazı, sokak sanatçısı ve sokak davulcusu hakkındaki birkaç bilgiden ve Nat Geo’nun Youtube ile birlikte yaptığı çizgi üstü belgeselden söz eder.

OKUMA SÜRESİ: 3 Dakika

Bir ara Youtube’dan yabancıların street performer dedikleri sokak sanatçılarını izlemeye bayılırdım. Yeni keşiflerim olursa onları o zamanki blogumda yayımlar ya da arkadaşlarıma gönderirdim. Bu bir süre sonra ciddi bir bağımlılık halini almıştı ve arşivim gün geçtikçe büyümüştü. Şimdi o günlerin yer imlerine kaydettiğim birikimlerinden yalnızca birkaçı hala erişilebilir olduğu için onları da internetin güvenilmez bağlantılarına emanet etmektense kanallara bağlantı vererek peyderpey Maiotiğe yüklemeye karar verdim.

Videodaki sokak davulcusu abimizin adı Matthew Pretty, lakabı kendi deyimiyle kova çocuk. Videoyu çeken Via Frei 2016 yılında rastgele yolda yürürken denk geldiğini söylüyor o günden bugüne de sokak davulcusu 6 milyon görüntülemeye ulaşmış.

Youtube gerçekten inanılmaz bir alan, o kadar çok insanın yaşam deneyimine ilk elden tanık olma fırsatı veriyor ki. Hatta National Geographic tarafından Google ile ortaklaşa yapılan Life in a Day adında bu deneyimi somutlayan bir belgesel vardı. Youtube’a bir günde yüklenen yüz binlerce video arasından yönetmelerce seçilip ayıklanarak sıra dışı bir biçimde kurgulanmıştı.  Bu da fragmanı:

Kendisini izlemek için gece saat kurup Youtube özel gösterimine katıldığımı hatırlıyorum. Artık o zamanlar çok mu yalnızdım yoksa bu gerçekten de bizim çektiğimiz bir garip film miydi kararı size bırakıyorum. Maiotiğin en güzel yanlarından biri de bu sevgili okur. Bir içeriğe girince bambaşka bir içerikle karşılaşıyorsun. Başlı başına yepyeni bir gönderinin konusu olabilecek bir içerik. (Ben düşüneyim bunu, bu bir akım olabilir).

Hepinize iyi seyirler dilerim.

Yorum yaz!