En Büyük Uçak

Daha önce görmediğinize eminiz çünkü çok niş bir uçak. Bu yazımız yeryüzündeki en büyük uçak üzerine olacak.

Elon Musk’ın SpaceX’inin başarılı olmasının ardından birçok firma gözünü uzay çalışmalarına ve roketlere çevirdi. Özel bir girişimin de bu alanda başarılı olabileceğini kanıtlayan SpaceX’in açtığı yolun bu noktada kendisinden bile önemli olduğunu söyleyebiliriz.

SpaceX’in açtığı bu yolu takip eden özel roket firmalarından biri de Stratolaunch. Bu firmanın gerçekten sıra dışı bir projesi var. Kendileri yavaş yavaş geride bıraktığımız 2019 yılında dünyanın en büyük uçağını havalandırdı ve bir ilki gerçekleştirdi. Elbette bu uçağı en büyüğünü en güzelini biz yaparız diye değil; 35.000 feet yüksekliğe ulaşarak o yükseklikten uzaya roket fırlatabilmek için tasarladı.En Büyük Uçak | Dünyanın En Büyük Uçağı Kalkıyor250 ton taşıma kapasitesine sahip en büyük uçak roketleri atmosferin bir üst katmanına taşıyarak oradan uzaya ateşlemek amacını taşıyor. 21.yüzyılın şu çılgınlığını ve teknolojinin geldiği yerleri düşünebiliyor musun sevgili okur?En Büyük Uçak | Dünyanın En Büyük Uçağı GösteriUlaştığı en yüksek hız da saatte 282 kilometreymiş bu arada. Fotoğraflar da Mojave çölündeki denemeden.

Şu son fotoğraf bana Konya’dayken gittiğim hava akrobasisi gösterilerini anımsatıyor. Askeriyenin içinde devasa bir alana götürürlerdi otobüslerle en sonunda gidip aynen bu biçimde izlerdik. Finalde de Erkin Koray sahne alırdı. Çocukken nereden bilet aldık da nasıl gittik anımsamıyorum çok sınırlı bir katılım vardı çünkü. Erkin Koray olmasına rağmen bileni az diye anımsıyorum.

Yorum yaz!