En Büyük Tekerlek

Maiotik’te Enler adında bir kategori vardı eskiden. Dünyanın ilk patates cipsi, en büyük ahşap apartmanı, en küçük jeti gibi şeyler hep ilgimi çektiği için buraya da ekliyorum. Bir nesnenin sınırlarını görmek hoşuma gidiyor sanırım. İleride bunları yerlerinde gördüğüm bir televizyon programı bile yapabilirim. Sağlam arşiv birikiyor çünkü. Bu yazının konusu da en büyük tekerlek.

Bugünün eni ise bir tekerlek. Havateker olarak Türkçeye çevrilebilecek tekerin üreticisi Goodyear. Üretim yılı ise 1929. Kendisi dünyanın en büyük tekerleği olmanın dışında en düşük basınca sahip tekerlek ünvanını da elinde bulunduruyor. Tekerleği Alvin J. Musselman adında bir mühendis tasarlamış. Goodyear’da Musselman’ın patentini adlığı bu ürünün haklarını eline aldıktan sonra tekerleği Musselman Type olarak duyurmuş. Kalın cüssesi ve ince kenarlarıyla ön plana çıkan tekerleğin amacı ağır yükleri taşımak ve balon yapısı sayesinde ani darbelere karşı darbeyi emici bir özellik taşımasıymış. Bu sebeple de uçaklarda sıklıkla kullanılmış.En Büyük Tekerlek | Tekerlek İçin Yapılan Araçİlk duyurulduğu yıllarda büyük heyecan yaratan tekerlek, ağustos 1929’da piyasaya çıkmadan önce o 1929 yılının başlarında tanıtım amacıyla ülke turuna çıkarılmış. Fotoğraflar iki Buick’in çektiği özel yapım bir yük taşıyıcısıyla taşınan tekerleklere ait. Tekerleğin kalınlığı tam olarak 1.2 metre yükseliği ise 6 metre civarındaymış.

İlk yıl ülkenin yarısını dolaşan Buick’lerin ikinci yıl yenileri yapılmış ve ülkenin diğer yarısını da o buicklerle gezmişler.En Büyük Tekerlek | ki Buick1930’da bu tekerin binek araçlar için olan versiyonunu Ford ve Chevrolet‘e öneren Goodyear benzer ürünlerin sıkça piyasaya çıkması ve markette bu ürüne çok talep olmaması nedeniyle başarılı olamamış ancak böyle bir anıya sahip olan da tek şirket. Gerçekten güzel olay sevgili okur.

Yorum yaz!