Emoji Kitap

Emoji Kitap… Oxford’un 2015’te yılın sözcüğü olarak seçtiği emoji insanlığa Japonların armağanı. Yaygınlaştıkça üzerine yapılan çalışmalar da artıyor. Biliyorsunuz bizler düşünerek dili bulduk ancak sonra dil olmadan düşünemez hale geldik. Yani dil düşünme biçimimizi de şekillendirir hâle geldi. Bana sorarsanız emojiler de yazının ortaya çıkışındaki gibi resimsel bir imaja sahip. Gelecekte dilin yanında bağımsız bir düşünme şeması daha meydana getirecekler.

İşte bu ve bunun gibi konulara dikkat çekmek için Paddy Johnson, kitlesel fonlama sayesinde, Moby Dick’i tamamen emojilerden oluşan bir anlatımla yeniden kurgulayacak bir projeye imza atmış.

Emoji Kitap | Emoji Dick

Aşağı yukarı on bin cümleden oluşan kitap para karşılığı dijital işlerin yapıldığı bir web sitesi üzerinden ilana çıkarak çeviri başına 5 sentlik ücretle 800 kişiye yaptırılmış. Gene bu bu web sitesi üzerinden cümlenin karşılığına en uygun düştüğü düşünülen emojiler oylanmış ve çeviri uzlaşı sağlanarak otuz günde tamamlanmış.

Neymiş bu Emoji Kitap diye bakmak isterseniz aha buraya bakabilirsiniz.

SONRADAN GELEN DÜZENLEME

Ben yapıta erişip okudum. Pek beklediğim gibi bulamadım sevgili okur. Tümceler var altta da emoji karşılıkları var. İlginç bir makaleye konu olabilir. Aklımızın sınırlarını esnetmesi ve düşünmeye sevk etmesi açısından yararlı bir proje olarak görüyorum ama öyle dahiyane bir yapıtla karşılacağınızı beklemeyin. Gene de yapanların ellerine sağlık. 

Bu işi yapmak için de sanırım Amazon Mechanical Turk sistemini kullanmışlar. Amazon Mechanical Turk’te üye olmuş on binlerce insana yapılması gereken angarya işlerinizi yaptırabiliyorsunuz. Yani sadece angarya da demeyelim ama söz gelimi yazılarınıza etiket girilmesi gerek. Sizin için bunu yapacak bir insan buluyorsunuz ve uyumlu her etiket başına 10 cent ödeyeceğinizi söylüyorsunuz. Ya da belli başlı işler var söz gelimi bir konu üzerine 500 sözcüklük bir makaleye gereksiniminiz var bu hizmeti zaten veren birini de bulup referanslarına göz attıktan sonra karar verip işinizi yaptırabiliyorsunuz. 

Yorum yaz!