Elektro Basın Tarihi

Selam. Ben Mahmut. Elektro Basın Tarihi nden bahsedeceğim. Çoğu elektro gitar diye çağırır ama yanlıştır. O alet, gitar değil bastır. Siz en iyisi doğrudan bas diyin. Bazı enstrümanlar zaman içinde çok değişiyor, ihtiyaca göre şekilleniyor. Mesela bizim cümbüşü bilirsiniz o da sesi gür olsun diye tasarlanmıştır. Bu aletin kontrbastan kopuşunun sebebi de sanırım ses ile alakalı. Kontrbasın perdesiz oluşu, cüssesi ve dönemin teknolojik şartlarının kısıtlılığı da bir araya gelince yanındaki enstrümanlardan biraz geride kalmış. 1950’li yıllarda Fender bu işe el atmış ve ilk olarak Fender Precision Bass isimiyle yeni bir enstrüman çıkarmış. Gören gelmiş her elini süren bir tel eklemiş. Genelde dört tellisi yaygın olsa da bu herifler işi abartıp beş, altı, yedi… ne istersen var. Kimi perdesini sökmüş kimi yeni manyetik eklemiş. Rock, Metal, Caz, Blues, Funk, Punk ve R&B gibi müzik türlerinde yoğun olarak kullanılmaya başlanmış.

ELEKTRO BASIN TARİHİ

Elektro Basın Tarihi … Bu duyma meselesi ile ilgili bir anımı anlatayım. Arkadaşlarla kafede çaldığımız bir gün. Daha gruba yeni katıldım, şarkılara ayıkamıyorum. Öncesinden şarkının tonunu mi olarak bana söylediler başladık şarkıyı çalmaya. Dalgınlık mıdır nedir ben şarkıyı la’dan çalıyorum. Solist arkadaş gitariste bakıyor yan gözle. Ben diğerine bakıyorum. Herkes bir b*kluk olduğunun farkında. Moraller düştü. Olaya sonradan ayıkınca şarkıyı doğru tonundan çalmaya başladım. Şarkı küllerinden doğdu resmen. Öyle bas diyip geçmeyin sevin sevdirin. Neyse kafa açmayayım güzeldir bas.

Sağlıcakla kalın.

SONRADAN GELEN DÜZENLEME

Daha önce bir çok yazıda belirttim. Editör olarak eski girdilere sıklıkla dönüyor ve bir takım düzenlemeler yapıyorum. Bu sayede çevrimiçi ortamda olmanın getirdiği kolaylıkları kullanıyor hem yazıları güncel tutmuş oluyor, hem de eklemeler yapma olacağı buluyorum. Burada metni yazan yazarın kendine hala bir bas gitar almadığını ama çok sağlam bir elektro aldığını belirtmek isterim.

Mutluluğun geçici olduğunu bilen akıllı insanlar olarak Müziğin belki bir çözüm değil ama bir rahatlama bir bu durumun tadını çıkarma işi olduğunu da hatırlatmak isterim.

Yorum yaz!