Durmuş Taşdemir: Sanat Üzerine Birkaç Söz

Durmuş Taşdemir… Sanat, şiir kendine yol açmak, yatağını genişletmek için olumlu siyasal, toplumsal, ekonomik, kültürel koşulların oluşmasını, bu olanakların kendisine sunulmasını beklememeli. Koşulların olumsuzluğuna rağmen yolunu açmalı, yatağını genişletmeli ve kök salmalıdır. Sanatın, şiirin asıl gücü buradan gelir. Ovada verimli bir tarlada yetişen bir ağaç mı daha sanatsaldır. Yamaçta kayalıkların arasından fışkıran genç bir fidan mı?

Sanat, şiir işte bu genç fidan gibi olmalıdır. Şair bireysel ya da toplumsal içerikli şiirler yazabilir. Yaşamdan kopuk değilse bireysel olarak nitelendirilebilecek şiirler de toplumun izlerini taşır. Toplumsal içerikli şiirler de bulunduğu toplumun bireylerinin izlerini taşır. Şair özgündür ama aynı zamanda yaşadığı toplumun hem bileşkesi hem de sentezidir. Çünkü şairin algıları açıktır. Önemli olan şairin konumlandığı yer, duruşu, bilinç düzeyidir. Adaletten, barıştan, emekten insandan, doğanın korunmasından yana ise şiiri eleştiren, sorgulayan, aydınlık bir şiir olacaktır. Sanatın esaslı unsurlarından birisi estetik olduğuna göre şair güzellikten yana olmalı ve güzelliği aramalıdır. Şiirine ve kendisine karşı samimiyet esastır. Şiirde özgünlüğü sağlayacak olan esas itibarıyla dildir. Dilin kullanış biçimidir. Üsluptur. Düşünmek ve yazmak ciddi ve ne yazık ki riskli bir iştir. Cesaret ister. Büyük şairler mangal gibi yürekleri olanlar arasından çıkmıştır.

Durmuş Taşdemir

EDİTÖRÜN NOTU

Maiotik’in bu girdisi bir misafir yazar tarafından oluşturuldu. Bizi kırmayarak değerli görüşlerini paylaşan şair Durmuş TAŞDEMİR’e emekleri için teşekkür ederiz. Dijitalleşen çağda böyle alanlarda buluşabilmek muhteşem bir olanak.

Daha önce kendisinin bir kitabını Maiotik’te incelemiştik çağdaş bir şair olarak şiirsellik niteliğine uygun kimseye benzemeyen bağımsız işler yaptığını söylemek olanaklı. Kendisine çıktığı bu yolda nitelikli şiirden anlayan çokça okura kavuşması temennisiyle imrenerek bakıyorum.

Bir sonraki yazısını heyecanla bekleyeceğimizi buradan belirtiyor ve emeklerine teşekkür ediyoruz. Esen kalın.

Yorum yaz!