Dünyanın En Ucuz Ülkeleri

Başlığın niteliksiz bir gazete haberi gibi durduğunun farkındayım ama içeriğimiz basit bir galeri olmayacak sevgili okur. Size dünyanın en ucuz ülkeleri sıralaması yapıp ülke adlarını vermeyeceğim. Dünyanın en ucuz ülkeleri nasıl nereden araştırılıp bulunur onu anlatacağım.

Son 5 yıldır revaçta olan dijital göçebelik biçiminde bir yaşam şekli var. Dijital göçebeler işlerini bilgisayar üzerinden yürütebilen serbest çalışan mimarlar, içerik üreticileri, yazılımcılar için kullanılabilen bir kavram. Tek iş yeriniz bilgisayar olunca da eviniz dünyanın istediğiniz yeri olabiliyor. Bu sebeple dizüstü bilgisayarını sırt çantasına koyan bir dijital göçebe dünyanın herhangi bir yerine yolculuk edip bir süre orada yaşayabiliyor.

Peki tamam ama bu planlamaları nasıl yapıyor? Ortaasya ülkelerinin yaşamak için daha uygun ve ucuz olduğunu biliyoruz ama yetmez. Bir dijital göçebe için önündeki 6 ay ya da yıllar boyunca kalacağı ülkenin yaşam koşulları, sağlık hizmetlerine erişim olanakları, kiraları ve gıda fiyatları önemlidir. Ancak takdir edersiniz ki bu verilere tek bir yerden erişmek olanaksız(dı).

NOMADLİST

İşte Nomadlist bu sorunu ortadan kaldırmış sevgili okur. Nomad göçebe demek. nomadlist de göçebe listesi oluyor. Bu internet sitesinde merak ettiğiniz ülkenin adını arattıktan sonra oraya giden göçebelerin girmiş olduğu verilerin ortalamasından hareketle ülkedeki her bölgeye ilişkin ayrı ayrı kira oranları, ulaşım ücretleri, yaşam koşulları ve kültürü hakkında detaylı bilgiler edinebiliyorsunuz.

Hemen bir örnekle açıklayalım. Söz gelimi Nomadlist’e girdik ve Sri Lanka yazdık. Bu arada Doğrudan ülke yerine o ülkedeki bir kent adını girerek bu detaylı listelere erişebiliyorsunuz onu da belirteyim. Söz gelimi Sri Lanka’nın Galle adlı yerleşim birimi  için sunulan internet hızı, kira bedeli, kadına yaklaşım, hava durumu, barışcıllık, gece hayatı, trafik gibi verilerin yanında

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri | Nomadlist Detaylı

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü üzere Nomad Guide, Cost of Living, Weather gibi sekmelerden bu verilerin detaylı biçimlerine de erişebiliyorsunuz.

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri | Nomadlist

Ara ara Booking ya da Airbnb üzerinden gitmek istediğim ülkelerdeki otel ya da ev fiyatlarına bakardım. Yeni hobim de bu. Yazıyorum haberde duyduğum ya da internette karşılaştığım bir ülkeyi insana dayalı en temiz ve en güncel veriyi, en tutarlı refah seviyesi çıkarımımı bu site üzerinden yapıyorum.

Hemen akıllara acaba bu sitede Türkiye için ne demişler düşüncesi oluşmuştur. O merakı da gidereyim. Mesela İstanbul için şöyle bir sonuç var.

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri | stanbul

Bu siteyi videolarını severek takip ettiğim dijital göçebe Engin Özdemir’den laf arasında duydum. O da kız arkadaşıyla beraber hem dünyayı geziyor hem de çalışıyorlar ne güzel. Siz de bakabilirsiniz. Eyyorlamam bu kadar. Umarım yararlı bir içerik olmuştur.

He isterseniz şu aşağıda işaretlediğim yerden internet hızı, kira ücreti ya da göçmen puanına göre ülke sıralaması da yapabiliyorsunuz. O filtrelerden dünyanın en ucuz ülkeleri ya da en yaşanılası ülkelerini ayrı ayrı ya da beraber bulmanız olanaklı.

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri | lke Ülke Yaşam KoşullarıYeni bir yazıda görüşmek üzere esen kal. Planını programını yap yola çık sevgili okur. Yaşam öyle Youtube videolarında anlatıldığı kadar eğlenceli değil. Adamın cesedini çöpün dibinde bulurlar. Dikkatli gidin.

Yorum yaz!