Dünyanın En Büyük Medya Şirketleri

Tüketiciler olarak artık her zamankinden fazla eğlence ağına erişme imkanımız var. Hatta o kadar fazla eğlence ve yayın ağına erişme imkanımız var ki çoğu zaman seçmekte zorlanıyoruz. Peki neredeyse bütün bu seçeneklerin, kablolu yayınların, ıvır zıvırların hepsinin toplamda yalnızca 6 tane Dünyanın En Büyük Medya Şirketleri ne ait olduğunu biliyor muydunuz?

DesignTaxi‘de görmüştüm. Neredeyse Dünya’daki bütün medya ağını yöneten 6 şirketi bir infografiğe dönüştürmüşler: Haber kanallarından, video oyunu şirketlerine, prodüksyon stüdyolarına kadar her şeyi elinde bulunduran bu büyük 6 şirkete ait infografik aşağıda:

Bu köftehorlar bütün bir medyayı kontrol ediyor sevgili okur. Ayık ol. Maiotiğe destek çık!

Dünyanın En Büyük Medya Şirketleri | 1a 1 1

Şimdi yukarıda detaylı bir infografik var zaten bir de burada uzun uzun bilgi vermek istemiyorum. Ancak Dünyanın En Büyük Medya şirketleri denilebilir ki tekele dönüştükleri için bizim bağımsız kararlar alabilme yetimizi de biraz manipüle ediyor olabilirler.

İRADESİYLE KARAR VEREN SON NESİL OLABİLİRİZ

Geçen bir TED Konuşmasında seyretmiştim. Dünyanın son kendi iradesiyle karar alan ve bunu iradi bir biçimde yaptığının farkında olan nesli olabiliriz diyordu. Geri kalanımız Freud’un bilinçaltına ilişkin keşiflerinden sonra Amerika’da değişen reklamcılık anlayışıyla birlikte aslında gereksinim duymadığı şeyleri alıyor ve satın alma dürtüsü çehresini değiştirip. Önce gereksinimlerimize dönükken artık gereksinimimiz olmayan şeyleri gereksinmeye dönüştürmek üzerine kurulu.

Dünyanın en büyük medya şirketleri bu bilginin farkında ve bu kadar çok insana ulaşmanın verdiği inanılmaz gücü kullanıyorlar bu öyle ki belki politik tercihlerimize bize yansıyor. Facebook Analytica skandalı işin yalnızca dijital kısmı peki yıllardır medyada yapılan yanlı yayınlar, insanların düşünme yetisini elinden alacak kadar hızlı sunulan düşünceler ve amaçsız tartışma programları…

Bu infografik işi iyi he idarecilik ve doktora işleri bitsin mesleğimde de kazandığım deneyimle iyice rahatlamış olacağımdan. Oturur böyle infografikler hazırlayıp durabilirim. Uluslararası Af Örgütü gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının yayımladığı raporları infografiğe döküp instagramdan, twitter’dan açtığım sayfalar yoluyla paylaşırım. Böylece insanlar da bilinçlenmiş olur. Gerçi biraz grafik öğrenmem gerek ama öğrenirim.

O zamana kadar gene böyle kaynak belirterek infografikler paylaşabilirim. Hazırlıklı ol, kendine iyi bak.

 

Yorum yaz!