Drone Savar

Merhaba sevgili okur, ben bu drone işinin gerçeğe dönüşebileceğini yıllar önce ilk Amazon Prime Air sistemiyle duymuşum. Mis gibi uçan minik aletler internetten sipariş ettiğimiz ürünleri balkonumuza bırakıp gideceklerdi. Üşenmezsem bir ara onun haberini de buraya eklerim. Ama sonra birşey oldu bu muazzam aletler röntgencilik, hırsızlık, silah sanayi vb. işlerde kullanılmaya başlandı belki önceden de kullanılıyordu bilemiyorum ama bu sebeple hem Amazon Prime Air gibi yenilikçi fikirler hem de eğlencelik projeler yeni çıkarılan havacılık yasalarıyla engellendi. Gene muhteşem bir aletin insanlar tarafından nasıl kullanılamaz hale getirildiğini gördük. Bu sebeple bu yazının konusu Drone Savar .

Daha da sonraları Drone komple sinema sektörünü domine etmekle beraber. zengin oyuncağı olmanın ötesinde bir şey olmadı. Tamam RC seven uzaktan kumandalı tipler bayılıyor bu tür şeylere bende kendilerini yadırgamıyorum ama garip bir şeye dönüştü işte Drone. İşlevini tam kestiremediğimiz bir şeye.

Velhasıl kelam Droneshield adlı bir firma bu Drone’un kötü ellerde kullanılmasından doğacak zararları engellemek için Drone Savar bir silah geliştirdi. Zenginler aralarında oynar belki diyorum ve hepinize iyi seyirler diliyorum sevgili okur.

SONRADAN GELEN DÜZENLEME

Ben bu yazıyı yazdığım sıralarda Drone’lar bu kadar alıp başını gitmemişti sevgili okurlar. Artık bir Drone’da LIDAR Teknolojisinden, SONAR teknolojisine kadar onlarca askeri teknoloji kullanılıyor. Gerçekten tehlikeli aletler. FPS oyunlarında neden sürekli olarak karşımıza çıkıyorlar yeni yeni anlıyorum. Bu arada LIDAR teknolojisinin nesnelerin üzerine düşen ışıktan nesenelerin büyüklüğünü ve derinliğini algılayan bir teknoloji olduğunu belirtmem gerekir. Drone’ların üzerinde bizim göremeyeceğimiz kızılötesi ışınlar nesnelerin üzerine düşüyor ve etrafın 3 boyutlu bir haritası oluşturuluyor. SONAR bizim askeriyeden bildiğimiz sese dayalı yer tespiti sistemi. Geçenlerde öğrendiğim yeni bir teknoloji vardı. Onu da kullanıyorlarmış ama onu unuttum. Hareket halindeyken LIDAR’dan daha işlevsel bir teknoloji türü vardı. Bu teknolojiyi 360 dereceye uyguluyordu. Yer imlerimde bulamadım şu an. Heh buldum.

NOT: Amazon çok çılgın bir depo yönetim sistemine falan sahip Amazon Prime Air olayı da oldukça ilginç bir ara yazarım. Öpüyorum.

Al üşenmedim Amazon Prime Air sistemi de burada. Hatta kendisi uzun süre sonra başarıya da ulaşmış merak eden ilk drone teslimatının videosuna Youtube’dan erişebilir. Her şeyi de Maitoik’ten beklemeyin.

Yorum yaz!