Dizel Araçlar Yasaklanıyor

ÖZET: Almanya’nın bu kararı sonrası dizel otomobil satışlarındaki düşüş, hangi ülkelerde kullanılmaya devam edeceği, elektrikli araçlar ve Türkiye’nin durumu hakkında belirlemeler içerir. Evet yanlış okumadınız Dizel araçlar yasaklanıyor.

OKUMA SÜRESİ: 3 dakika

Almanya Dizel Araçların Şehir Merkezine Girişini Yasakladı

Dünyanın en saygın haber ajanslarından Reuters’ın aktardığı habere göre Almanya çevre kirliliğine neden olduğu için eski model dizel araçların kent merkezine girişlerini yasaklamış. Yeni model dizel araçlarla girmeye kalktığınızda da 5 euro gibi bir ücret talep etmeye başlamış.

Almanya gibi normalde Avrupa’nın çevreci politikalarını çok ciddiye almayan bir ülkede dahi böyle bir durumun gerçekleşmesi şaşırtıcı ve kamuoyunun gücüyle alakalı. Bu politikaları ciddiye almayan yöneticilere rağmen çevreci sivil toplum kuruluşlarının açtığı mahkemeler sonuç vermeye başlamış ve en sonunda dizel araçların kent merkezine girişi yasaklamış. Son yıllarda ülkede Yeşiller Partisi’nin oy oranlarındaki yükseliş de dikkat çekici.

Dizel araç satışlarının 2018 yılında zaten %30 oranında azaldığı Almanya’da bu sebeple 2019’un ilk iki çeyreğinde %40’lık bir düşüş gerçekleşmiş. Avrupa genelindeki satışlardaki düşüş oranı ise %16 dolaylarında. He sorarsanız bu araçlar ne olacak? Şimdilik fiyatları 3’te 1 oranında düşen bu otomobiller elbette Gürcistan’a, Bulgaristan’a satılacak. Bu topraklarda önemli değil çünkü böyle şeyler.

Peki Ülkemizde Durum Nedir?

Türkiye, her ne kadar 2017 yılında dışarıdan ithal edilecek araçlarda Euro 4 emisyon standardını uygulamaya başlasa da dizel satışlarında büyük bir değişiklik yok, hatta daha az yaktığı için diğer araçlardan daha pahalı fiyatlara satılıyorlar. Birkaç sene önce ortaya çıkan Volkswagen skandalında, her ülkeden araçlar geri çağrılırken Doğuş Holding’in Türkiye kanunlarına göre bir sakınca yoktur demesini de unutmadık. Allahtan Volkswagen grubu biraz daha vizyon sahibi de Türkiye’deki yetkili dağıtımcılarına rağmen bazılarını geri topladılar.

Küçük motorlu benzinli bir araç, hibrit ya da elektrikli araba al sevgili okur. Valla iki gün sonra Avrupa’ya sokmazlar benden demesi. Şakası yok Dizel araçlar yasaklanıyor. Hem de gerçekten ve ağır ağır.

Görüşmek üzere.

NOT: Maiotik’te buna benzer çok haber yaptık. Otomobil sektöründe kaçınılmaz bir devrim var. Şuradan otonom arabalar hakkında birkaç bilgi edinebilir, şuradan da elektrikli otomobil sektöründeki son büyük gelişmelere bakabilirsin.

NOT 2: Madem yasaklayacaklar üretimine niye hala izin veriyorlar ya da zamanında izin verdiler diye sorarsan serbest ekonomi, kapitalizm böyle şeyler diye düşünüyorum.

Yorum yaz!