Disenchantment

Disenchmanet, 13. yüzyılda Dreamland adındaki krallıkta geçen macera dolu masal tadında bir dizi. Kahramanımız krallığın asi, sorgulayıcı, alaycı ve alkol problemi olan prensesi Tiabeani. Disenchantment bütün bölümleri boyunca onun kral babasıyla çekişmelerine ve bir iblis(gerçekten) ve bir elften oluşan arkadaş grubunun maceralarına tanık oluyoruz.

Yoğun varoluşçuluk esintileri taşıyan Disenchantment 13. yüzyılda yaşamı neşeli bir biçimde sorugulayan kadın karateri ve sarkastik anlatımıyla iyi bir güldürü yakalamayı başarmış. Bu sayede daha önce örneği görülmemiş bir anlatımı var.

Duyarlı çizimleriyle çizginin yaratıcı gücünü de yakından deneyimlediğimiz dizinin her bir bölümü aşağı yukarı 25 dakika. Kendisi birinci sezonuyla güzel bir işin ilk tözlerinin sinyallerini vermişti ikinci sezonuyla birçok konuda olgunlaşmış. Basit senaryo oyunlarıyla izleyiciyi germek yerine bizi rahat büyülü ve gizemli bir masalın içine sokmayı başarmış. Bana sorarsanız bir başyapıt olma yolunda da adım adım ilerliyor.

Ben diziyi çok ama çok beğendiğimi söylemeliyim. Heyecanla yeni sezonlarının çıkmasını bekliyorum. Netflix Türkiye’ye büyük olasılıkla çok geç düşecektir büyük olasılıkla ancak sabretmeye değer, seslendirme konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkmış çünkü gerçekten.

NOT: Söylemem gerekir ki ben 20 dakika ile 30 dakika arasında konumlanan bölümlere sahip bir yetişkin çizgi filmi tutkunuyum. South Park’ın, Rick and Morty’nin, The Simpsons’un daha karakterler neredeyse iki boyutluyken bile çekilen bölümleri dahil hepsini izledim. Niyeyse beni rahatlatıyor bu diziler.

Yorum yaz!