Sanat değişmiyor, o hep hayal gücünün sınırlarını zorlayan, düş gücümüzü devindiren bir kavram olarak orada. Ancak yeni araçlar ediniyor. Sinemanın yeni bir hikâye anlatma biçimi sunduğu gibi bilgisayar da çizerlere yeni bir anlatma alanı açıyor. 

Dijital sanatın geldiği nokta birçok açıdan ilginç, yağlıboya tabloların aksine biricik değiller, birebir aynı özellikleri taşıyan binlerce kopyasına ulaşmak mümkün ancak gene de çok değerli olabiliyorlar. Ekonomik olarak karşılıkları da başka sektörler tarafından kıymet görüyor artık. Söz gelimi Nacho Yagüe’nün aşağıdaki gibi çizimleri Asassins’ Creed adlı bilgisayar oyununun atmosferinin kurulmasına olanak sağlıyor.

Bu çizimlerin yanında bir de Photoshop dâhisi olarak anılan Erik Johansson gibi yeni sanatçılar var.  Göz yanılmaları ve zihin manipülasyonlarına dayanan ilginç bir tarz yakalamış Erik. Sosyal medya hesaplarında yaratım sürecine tanık olmamızı sağlayan fotoğrafın nereden nereye geldiğini hızlandırılmış bir biçimde gösteren videoları dahi var. Buyrun, Erik abimizin çalışmalarından tadımlık bir galeri:

Sanat şeffaflaşıyor, bilgi paylaşılıyor, hayat güzelleşiyor.

Görüşmek üzere.