Devasa Sarı Ördek

Florentijn Hofman adında bir abi var. Bu abi şehirlerin göbeğine devasa oyuncaklar koyan bir sanatçı. Hofman’ın 2007 yılında yaptığı -görselden de görebileceğiniz- sarı bir ördek var.

Sarı ördek beş kat büyüklüğünde ve koca koca kentleri devasa bir oyun bahçesine çevirip insanları çocukluğuna götürüyor.

Sarı ördek, yapıldığı tarihten beri sırasıyla Sao Paulo, Osaka, Hong Kong, Bakü gibi şehirleri dolaşmış. Önerim: Türkiye’ye de gelmesi yönünde. Biz haberini yapalım görüp beğenen yetkili olursa girişimleri başlatsın.

Devasa nesnelere takık bildiğim birkaç sanatçı ve reklamcı daha var. Bir tanesini yıllar önce Can Dündar’ın bir köşe yazısında tanımıştım. O abi de Venediğin sular altında kalmasına az kaldığını anlatmak ve farkındalık yaratmak için şehrin dört bir yanına yüzen devasa su pompaları yerleştirmişti. Adaını hatırlamıyorum. Zaten artık Can Dündar’ı da çok iyi anımsamıyorum. Bu dediğim iktidar yanlı söylemlerin dışında bir şey. Ne olursa olsun Amerikan Bayrağının altındaki pozunu kabul edemiyorum. Sarı Zeybeği çeken adamı o bayrağın altına koyamıyorum. Kendisine kızgınım.

Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Şehirde Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Sönük Hali Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Restoranda Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Limanda Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Küsmüş Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Irmakta Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Güneşte Parlıyor Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Filmde Devasa Sarı Ördek | Sarı Ördek Amerikada Devasa Sarı Ördek | Devasa Sarı ÖRdek

Sarı ördekle başlayıp Can Dündar’la biten bir yazının daha sonuna geldik. Hepinize yakşamlar.

DEVASA SARI ÖRDEK

Aradan Geçen yıllar oldu ancak hala ben bu Devasa Sarı Ördek olayını unutamıyorum sevgili okur. Gerçekten dikkat çekici acayip bir çalışma. İnsanları şaşırtacak duyularına seslenecek. Hoşuna gidecek algısını bozacak böyle işler yapmak lazım. Yoksa zaten birbirine benzer reklamlardan prim yapmak için ortaya konan sosyal sorumluluk projelerinden sıkıldık.

İnsanı bir anda dağıtan yaşama bakış açısını somut anlamda değiştiren ilginç bir çalışma. Bir kere olsun yakınından görebilmeyi isterdim bu sarı ördeği. Yıllar evvel böyle internette görüp canlı tanık olmayı istediğim blues tramwayını da görmek kısmet olmuştu. Yaşama belli olmaz. İyi kötü bir ton sürprizle dolu.

Bir sonraki sıra dışı tasarım işiyle görüşmek üzere esen kal. Maiotik olarak böyle güzel işleri ortaya çıkarmak ve daha yaratıcı, daha özenli daha güzel bir dünyanın olanaklı olduğunu göstermek amacıyla böyle içerikler yayımlamaya devam edeceğiz.

Kendine iyi bak, bizi düşünme su akar yatağını bulur.

Esen kal.

Yorum yaz!