Florentijn Hofman adında bir abi var. Bu abi şehirlerin göbeğine devasa oyuncaklar koyan bir sanatçı. Hofman’ın 2007 yılında yaptığı -görselden de görebileceğiniz- sarı bir ördek var.

Sarı ördek beş kat büyüklüğünde ve koca koca kentleri devasa bir oyun bahçesine çevirip insanları çocukluğuna götürüyor.

Sarı ördek, yapıldığı tarihten beri sırasıyla Sao Paulo, Osaka, Hong Kong, Bakü gibi şehirleri dolaşmış. Önerim: Türkiye’ye de gelmesi yönünde. Biz haberini yapalım görüp beğenen yetkili olursa girişimleri başlatsın.

Devasa nesnelere takık bildiğim birkaç sanatçı ve reklamcı daha var. Bir tanesini yıllar önce Can Dündar’ın bir köşe yazısında tanımıştım. O abi de Venediğin sular altında kalmasına az kaldığını anlatmak ve farkındalık yaratmak için şehrin dört bir yanına yüzen devasa su pompaları yerleştirmişti. Adaını hatırlamıyorum. Zaten artık Can Dündar’ı da çok iyi anımsamıyorum. Bu dediğim iktidar yanlı söylemlerin dışında bir şey. Ne olursa olsun Amerikan Bayrağının altındaki pozunu kabul edemiyorum. Sarı Zeybeği çeken adamı o bayrağın altına koyamıyorum. Kendisine kızgınım.

Sarı ördekle başlayıp Can Dündar’la biten bir yazının daha sonuna geldik. Hepinize yakşamlar.