Götz Puppen, Almanya’daMarianne ve Franz Götz tarafından 1950 yılındadaha sonra Rödental’ın bir parçası haline gelecek Mönchröden’de kurulmuş bir oyuncak bebek atölyesi. İlk bebeklerini kağıt macundan evlerinde üreten çiftin sevgilerini katarak yaptıkları işler başlangıçta Franz Götz tarafından bizzat satılmış ve sipariş üzerine teslimler gerçekleştirilmiş. 

Aile büyüyünce bütün Götz ailesi üyeleri atölyenin büyüyen başarı öyküsünde bir pay sahibi olmuş ve 1957 yılında parça üretmek için ilk kalıplarını kullanmaya, 1964 yılında da ilk bebek karakterlerini yaratıp onun reprodüksiyonlarını üretmeye başlamışlar. 

1985 yılına gelindiğindeyse atölyenin çalışan sayısı 50 kişiden 300 kişiye çıkmış. 1987’de Amerika’ya açılmışlar ve 1990’larda Macaristan, ödüller vesaire derken dünya çapında tanınırlıkları giderek artmış. 

Şimdilerde çocuk modasına dair dizayn birimine de sahip olan şirketin el yapımı bebekleri detaylı tasarımları ve gerçekçi görünüşleriyle dikkat çekiyor. 

İlginç bir iş. Sunay Akın diyordu, medeniyetlerin çağdaşlığıyla oyuncaklarının detaylılığı arasında çok ciddi bir bağlantı var diye. Oyuncak müzesine gittiğinizde ya da internet üzerinden gezdiğinizde de bunu görmeniz mümkün. 

Yakşanlar diler, oyunla kalmanızı temenni ederim. 

NOT: Bebeklerin fiyatları 100 avro ile 500 avro arasında değişiyor. Sitelerinden Türkiye’ye sipariş veremiyorsunuz ancak ara depo hizmeti veren aracı kurumlarla biraz fark vererek Türkiye’ye getirtmek mümkün. Bebeklerin çoğu 50 cm civarında olduğu için zannediyorum gümrüğe de takılır bir de ona para verirsiniz ama gelir. He şimdi sipariş verirseniz de zaten en erken mayıs ayına üretebiliyorlar ama durum bu.