Cinsiyete Göre Tuvalet Duvar Yazıları

ÖZET: Kadın ve erkek tuvaletlerindeki duvar yazıları karşılaştırmalı analizini içeren sıradışı bir bilimsel araştırmadan söz ediyoruz. 

OKUMA SÜRESİ: 4 dakika

Scott Kelly, kadın ve erkeğin birbirinden ayrı ama aynı zamanda paralel dünyasının yaşam alanlarını da incelemeye karar vermiş. Kadın ve erkeklerin kullandığı 100 topluma açık tuvaletteki duvar yazılarını karşılaştıran araştırmacının bulduğu sonuçlar hayli ilginç. Pop kültürden seks ve siyasete kadar birçok mesaj içeren tuvalet yazılarına ilişkin sonuçlardan bazıları aşağıda:

– Duvar yazıları arasında 40 kez “aşk” sözcüğü geçiyor bunun 39’u kadınlar 1’i erkekler tuvaletinde yazılmış. O da “Alex kukuya aşık” biçiminde bir kullanım.

– Kadınlar tuvaletindeki duvar yazıları arasında 37 farklı erkeğe yazılmış aşk notu bulunurken, erkekler tuvaletinin duvarlarında hiç aşk notu yok.Cinsiyete Göre Tuvalet Duvar Yazıları | Duvar Yazısından Örnekler– Erkeklerin iki ölüm tehdidi de buna dahil olmak üzere kadınlardan dört kat daha saldırgan bir dil kullandığı tespit edilmiş. Bunlardan biri de: “Annenin erkek arkadaşının köpeğini s…”

– Kadınların tuvalet duvarlarına yazdığı yazıların %7’si neşelendirici içeriklere sahip. Erkeklerden 5 kat daha fazla neşelendirici içerikler yazmış kadınlar.Cinsiyete Göre Tuvalet Duvar Yazıları | Tuvalet Yazıları– Erkekler tuvaletinde 21 kez seksist bir dil kullanılırken kadınlar tuvaletinde bu rakam 12.

– Kadınlar, tuvalet yazılarında internet jargonundan sıklıkla faydalanıyor. OMG (aman tanrım) gibi kısaltmalara sıklıkla başvurup hashtag kullanmışlar. Erkekler ise internet jargonundan neredeyse hiç faydalanmamış ve hiç hashtag kullanmamışlar. Ancak erkek tuvaletlerindeki yazıların yalnızca %1’inde telefon numarası bulunurken bu rakam kadınlar tuvaletinde daha fazla.Cinsiyete Göre Tuvalet Duvar Yazıları | Tuvaletteki Yazılar– Duvarlara yapılan çizimlere baktığımızda erkekler tuvaletindeki çizimlerin %46’sını erkek cinsel organı oluşturuyor. Bu kadınlardaki orandan 5 kat daha fazla. Kadınlarsa daha çok kalp görselini kullanmayı seçiyor. Yalnızca %1.4’ü erkek cinsel organını resmediyor ancak onu da olduğundan büyük çizmeyi tercih ediyorlar.

– Son olarak erkekler tuvaletindeki yazılar kadınlar tuvaletindeki yazılardan 10 kat daha politik.

ARAŞTIRMANIN DETAYLARI

Araştırmanın detaylarını merak ederseniz. Buradan ilgi çekici tasarıma sahip web sitesine bakabilirsiniz. Her bir tuvalet yazısı tek tek fotoğraflanmış. Ancak hangi ülkede yapıldığı bilgisine ben erişemedim örneğin. Aynı çalışmayı Türkiye’de denemek de ilginç olabilir.

NOT: Yazarken çok sert olan dili biraz yumuşattım. Sen detaylarına sitesinden bak sevgili okur.

Yorum yaz!