Bunları Biliyor muydunuz?

Merhaba gençler bu yazımızın konusu: İnternetten öğrendiğimiz her şeyin doğru olmadığı! Bunları Biliyor muydunuz? sayfalarının paylaşımlarının ne kadarının doğru olduğu. Biliyorum yukarıdaki gibi görseller tatlı oluyor ortamlarda anlatıp anlatıp prim yapıyorsunuz ama bunların pek çoğu doğru değil. Yabancıların 8 Facts ya da 9gag aracılığıyla başlattığı bu akım çoğu zaman tutarsız sonuçlar doğuruyor.

Bunlardan sonuncusu da yukarıdaki görsel.

Ancak resmi kaynaklara ya da makalelere baktığınızda böyle bir bilgi ile karşılaşmıyorsunuz. Hatta bir özel hastanenin websitesinde direk bu bilginin yanlış olduğuyla ilgili bir metin de buldum. Aha burada.

Edindiğimiz bilgileri kontrol edelim efenim. Dünyada enformasyon mühendisliği adında bir alan popülerleşmekte. Bu kadar çok bilgiye bu kadar kısa sürede ulaşınca kafaların karışmaması için bu bilgileri kısa sürede kategorize edip kullanabilme becerisi de kazanmamız lazım.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Bunları Biliyor muydunuz? denilince takip etmesi çok eğlenceli geçiyor ama en ayık adamı bile düşürüyorlar sevgili okur. Boşluğunza geliyor. Hele de çok ilginizi çekmeyen umrunuzda olmayan bir bilgiyse yanlışıyla birlikte kaydolup gidiveriyor belleğinize. Aslında var ya yaşamdaki uyarıcıları azaltıcan daha nitelikli bir yaşam için. İnstagram’ı, Whatsapp’ı kapatıcan gerçi twitter ve ekşi durabilir ya ama duracaksa da bir onlar duracak. Sakin sakin telefon numaranı da değiştireceksin yıllardır forumlara sağa sola üye olduk diye spam mesajlarla da yüz göz olmayacaksın. Mis gibi sakin yavaş bir yaşam kuracaksın kendine.

Böylelikle ne edindiğin bilgilerin doğruluğunu sınamana gerek kalır. Ne zaten canını sıkan şeyleri tekrar tekrar görüp bir travmayı defalarca geçirirsin ne de sinirlenirsin. İnsanın kendi gündemi olmalı ya biz ülkede kendi gündemimizi unuttuk çok sevgili okuyucu kimsenin kişisel gündemi kalmadı artık. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı duygusal ve düşünsel tepkiler için kendi gündemimiz olmalı. Bir süre gözlerimizi kapayım yaşamda bulunduğumuz yeri politik, ideolojik, ilişkisel etmenlerden bağımsız düşünmeli ve varoluşumuzun tadını çıkarmaya çalışmalıyız.

Eyyorlamam bu kadar bir dahaki yazıda görüşene kadar kendine iyi bak. Ara ara gelip eski yazıları düzenleyeceğim böyle.

Görüşmek üzere si yu leytır egen

Yorum yaz!