Bergen Hayatı

“Yav kardeşim bu mecrada ünlüleri tanıyalım şeklinde bir köşe varmış, ne b.ka yarıyor lan bu?” diyecekler için sizlere bugün Bergen Ablamızdan bahsedeyim dedim. Bergen hayatı , bir döneme damgasını vurmuş, hayatı ve şarkıları ile de günümüzde hala isminden söz ettiren bir abla.

Müzik kategorisinde yazdığım bu yazıda kendisine sürekli abla diyorum kendine ama sebebi var. Üniversitede şarkılarına bir ablanın omzuna başımızı yaslar gibi yüreğimizi yaslardık. Ablamızın hayatını o günlerde de az çok biliyordum ama şimdi yaptığım araştırma ağzımı açık bıraktı. Zira gerçekten çile dolu bir yaşamı varmış. Düşünün. İlk aşkınız size zorla sahip oluyor ve başkasıyla evleniyor. Okuldan umut kesiliyor ve sahne serüveni başlıyor; lakin yaşı küçük. Ama bir sırtlan kadar aç olan sektör buna da yaşını büyüterek çözüm buluyor.

Bergen Kimdir?

Bergen ismi sahne ismidir. Ablamız yaşadığı ağır aşk tecrübesinin ardından kalbine sevdayı uzun süreler sokmaz. Adana’da sahneye çıktığı dönemde hayatının kabusu olacak Halis Efendi’yle tanışır. Halis o zaman başlar salça olmaya. Her gece çiçek gönderme, en önden izleme vs… Ama ablamız yüz vermez hatta çok defalar tersler.

Halis Efendi allem eder kallem eder Bergen ablamıza yaklaşır. Ablamızın arabasını yakar; ama sonra aracı söndürmeye gelir ve ben sana yenisini alırım üzülme ayakları yapar. Sonradan öğrense de ablamız yine de aşık olmuştur Halis’e. Evlenirler. Lakin Halis sahte nikah kıyar ablamıza. Dayak, şiddet, kıskançlık başlar ve ayrılırlar. Nikahın da sahte olduğu devamında ortaya çıkar. Ama birbirlerinden vazgeçemezler. Tabi atlamayalım. Bu herif, Bergen’in yüzüne kezzap falan da atıyor. Şiddetin derecesini ölçmek zor değildir dolayısıyla. Gözünün birini bu yüzden kaybetmiş kendisi. Ama Bergen köpek gibi aşıktır Halis’e. Halis, hapse girince ziyarete dahi gitmiştir onu görmeye.

Bergen artık ünlenmiştir. Ama Halis’ten yine vazgeçememiş yine bir araya gelmişlerdir. Aynı film yeniden çekilir. Adam kıskanır, kadın kaçar. En son Bergen, Mersin’de bir gece vakti arabasıyla kaçarken Halis tarafından vurulur. 30 yıllık efsane bir müzik yaşamı ve çalkantılı bir özel hayat böylece son bulmuş olur.

Selam olsun ablama…

Yorum yaz!