Bahriye Üçok

Prof. Dr. Bahriye Üçok : Türk tarihçisi, ilahiyatçı, siyaset bilimci, Ankara Üniversitesinin ilk kadın akademisyeni, Cumhuriyet Senatosu üyesi ve milletvekiliydi. 1919’da Trabzon’da doğdu. Ordu’da eğitimine devam etti ve yüksek öğrenimini  Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. 10 yılı aşkın süre öğretmenlik yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne asistan olarak girdi, doçent olarak çıktı. 1971’de Cumhuriyet Senatosu’nda 5 yıl divan üyeliği yaptı sonra CHP’ye katıldı ve ardından da Halkçı Parti’nin kurucu üyelerinden birisi oldu. 90’lı yılların efsane kadını diyebiliriz.

Bahriye Üçok, Arapça ve Farsçayı çok iyi biliyordu ve İslam dinini çağdaş, hoşgörülü ve gerçekçi kalıplar içinde değerlendiren birisiydi. Bir gün TRT’de açık oturumda Kuran-ı Kerim’in ayetlerinden örnek vererek açıkladığı tesettürün zorunlu olmadığı savunusundan dolayı -yukarıdavideo var- dinciler tarafından açık hedef haline getirilip, tehdit telefonları almaya başlamıştı. Bu tehditler en sonunda 6 Ekim’de eve özel bir kurye ile gelen bomba ile son buldu.

Aslında tek suçu laik olmaktı. Laik olanlar Müslüman olamazlardı(!) -ki hala aynı görüşün beter daha da beter hali içerisindeyiz- “İslam’a sınır koyanları öldürmeyi borç bilenler”ce katledilen daha nice aydından sadece biriydi Prof. Dr. Bahriye Üçok. Suikasti konusunda çok fazla teori var. O yapmış, bu yapmış, şu yapmış…  Ama ben bu akşam, kızının paketi kuryeciden teslim alıp annesine kendi elleriyle teslim ettiğini ve annesinin bir şeyler anlayarak kızını oradan uzaklaştırdığını araştırınca öğrendim.

Aslında ufak bir kaç bilgide eklemek lazım: Paket, İstanbul’dan yollanmış, ilk aşamalarda NATO suçlanmış sonra da Orta Doğu’daki bir takım tarikatların ürünü olduğu öne sürülmüş fakat bu kişiler veya tarikat kesinleştirilememiş ve dosya kapatılmış. Daha sonra 1999’da dosya tekrardan açılmış, seneler süren kalabalık olaylardan sonra “Tekin” kod adlı Ferhan Özmen suikast olayının her şeyini anlatarak olayı gün yüzüne çıkarmış.

Yorum yaz!