Az Bilinen İbrahim Tatlıses Performansları

İbrahim Tatlıses… Türkiye’de dünyanın hiçbir yerinde olmayan garip bir şey var. Mesela insanlar hiç sevmedikleri insanları özellikle müzikle uğraşıyorsa ve iyiyse o insana karşı duygularını bir kenara bırakıp dinliyor ve aynı duygularla duygulanabiliyor. Ahmet Hamdi TANPINAR bunu Huzur romanında: Batı müziği de iyidir ancak bizim müziğimizle ya da müziğe bakış açımızla ilgili olarak şöyle bir fark vardır. Eğer müzik bizi kendi dünyalarımıza götürüyorsa batı müziği herkesi ayrı ayrı odaların bulunduğu kişisel bir hapishaneye götürür ve sizi orada tek başınıza duygulandırır. Halbuki bizim müziğimiz herkesi toplu olarak tek bir hücreye koyar ve aynı anda aynı şeyi düşündürerek duygulandırır. Bu bakımdan bizim müziğimizde daha kamusal bir durum vardır. diyor.

Gerçi bu Doğu ve Batı’nın düşünsel farkları 50’lerden 70’lere kadar konuşuldu yeter artık bugün hâlâ bu eski konuları açmanın pek bir anlamı yok. Yarısının bir geçerliği de yok bana sorarsanız ama bu müzik konusundaki tespit ilginç. Belki bizim müziğimiz dediği için belki de çocuklukta radyoda duyduğumuz müzik bu olduğu için böyle ortak bir alanda aynı duyarlıkla duygulanma durumu var bilemiyorum.

UNUTULMAZ ŞARKILARI VE CANLI PERFORMANSLARI

Türkiye’de zamanında sevilmediği halde dinlenilen insanlar arasında başı Ahmet Kaya çeker bilirsiniz. Kendisi gerçekten büyük sanatçıdır. Paris’te Chopin’le aynı mezarlıkta yatmaktadır. Kürt solcularının anlattığı kadar entelektüel bir insan değildir. Hatta Cemal Süreya ile yaptığı bir ropörtajda bunu çok açık bir biçimde hissetmek de olanaklıdır ama iyi müzik yapar. Bir de sevgili okur bu yazının konusunu oluşturan yüz yılda bir denk gelecek Tanrı vergisi yetenekle doğan bir sanatçı vardır: İbrahim Tatlıses.

Şimdi ben de söz konusu İbrahim Tatlıses olunca kendisini sevmem, tavırlarını sevmem yakınlarında çalışan bir abiden ne kadar doğru ne kadar gerçek bilemiyorum. Yersiz bir biçimde çevresindekileri sık sık azarladığını, küfürler ettiğini duydum. Kadına bakış açısını sevmem. İbo Show’u sevmem. Hatta hiç unutmuyorum Gamze Özçelik ya da Gülben Ergen skandalı olmalı çıkıp duyarlı bir biçimde yapmaya çalıştığı açıklamada. Konuşmadan önce izleyip emin olmak istedim arkadaşlar buldu izlettiler gerçekten çok üzüldüm gibi bir açıklama yapmıştı canlı yayında. Ayarsız bir insanmış gibi geliyor bana. Kirli işlerle bağlantıları, siyasi pozisyonu, canlı yayında rol çalmaya çalıştığı insanlar…

Bana göre tutar yani olmayan biri ama şu iki videodaki performansa bakar mısın sevgili okur ya. Video artık Youtube’da falan bulunamadığından buraya ekleme gereği duydum. İmparatorlar dile gelir seni bize değil bizi sana benzetmeliler der. Öyle bir canlı performans ve sahne işi şu iki iş.

Yorum yaz!